Flash-it.pl - Fortnite, League of Legends, World of Warcraft – skąd wziął się fenomen gier online?

Fortnite, League of Legends, World of Warcraft – skąd wziął się fenomen gier online?

Internet, choć dla wielu stanowi obecnie podstawowe narzędzie pracy, to równocześnie dostarcza rozrywki sporej grupie osób. Mowa tu nie tylko o dostępie do najnowszej muzyki czy premier filmowych bądź serialowych, ale także o grach online. Na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się one prawdziwym fenomenem i zapoczątkowały nową, potężną branżę na rynku. Wciąż powstają nowe tytuły, a te najpopularniejsze są stale rozbudowywane, co przyciąga coraz większą liczbę gamerów. Skąd wziął się fenomen gier MMO i jaki Internet dla gracza będzie najbardziej odpowiedni?

Krótka historia gier online

Początki gier online sięgają już 1990 roku; początkowo opierały się one na tekstowych formach gier RPG. Przełomowe okazały się natomiast pierwsze lata XXI wieku, kiedy na rynku pojawili się najwięksi giganci, znani zresztą do dziś – mowa tu m.in. o World of Warcraft oraz Diablo 2. Jak łatwo można się domyślić, istniejące już gry rozbudowywano i udoskonalano korzystając z nowych technologii w konkretnych dziedzinach, takich jak grafika komputerowa.

Obecnie branża gier online jest niezwykle rozpowszechniona i wciąż wzbogacana o kolejne tytuły. Oczywiście udział w wielu grach MMO wymaga płatności – czasem są to niewielkie, symboliczne kwoty, jednak w wielu przypadkach możemy się też spotkać z miesięcznymi abonamentami. Nie zmniejszyło to ich popularności, tym bardziej, że różnorodność produkcji pozwala na trafienie do gamerów o zupełnie odmiennych zainteresowaniach.

Rodzaje gier online

Oprócz popularnych gier MMO dostępnych w przeglądarkach internetowych, szerokie grono graczy wybiera gry MMORPG (Role-Playing-Game). Najczęściej wymagają one instalacji oprogramowania, a czasem opłacenia jednorazowej kwoty za dostęp do gry lub miesięcznego abonamentu. Jednak to właśnie tego typu gry skupiają się na rozbudowanej fabule, tworzeniu bohatera i rozwijaniu umiejętności postaci.

Innym rodzajem gier online chętnie wybieranym przez gamerów, są gry MMOSG, czyli Massively Multiplayer Online Strategy Game. To głównie produkcje strategiczne i ekonomiczne dostępne w przeglądarkach internetowych. W zależności od tytułu gracze mogą tworzyć i zarządzać własnym imperium osadzonym w historycznych realiach, budować miejsca rozrywki, miasta lub opiekować się farmą, a nawet zostać właścicielem firmy. 

Najpopularniejsze gry online

Do najchętniej wybieranych tytułów wśród graczy online zdecydowanie można zaliczyć:

  • World of Warcraft – jedna z najstarszych gier, która wciąż bije rekordy popularności. Odznacza się przede wszystkim rozbudowanym uniwersum, które na przestrzeni lat było poszerzane poprzez wydawane dodatki;
  • Fortnite – gra wyróżniająca się zróżnicowanym contentem – gracz może zdecydować, jaki wariant najbardziej mu odpowiada, dlatego znajdzie się tu opcja dla miłośników walki, jak i tworzenia nowych lokacji;
  • League of Legends – w tym przypadku gracz wchodzi w rolę maga, który buduje armię i może nią kierować przeciwko innym, wrogim magom w celu wygrania bitwy i poszerzania wpływów;
  • Lord of the Rings Online – fanów uniwersum Władcy Pierścieni nie brakuje, stąd tak duża popularność gry osadzonej właśnie w świecie stworzonym przez Tolkiena;
  • Star Wars: The Old Republic – podobnie jak w przypadku Lord of the Rings Online, gra przyciąga przede wszystkim fanów uniwersum Gwiezdnych wojen, oferując ciekawą fabułę.

Dlaczego gry online są tak powszechne?

Gry typu MMO to przede wszystkim doskonała okazja na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań – taka rozrywka stanowi często sposób na rozładowanie stresu po pracy. Dodatkowo, ze względu na wszechstronne fabuły (w przypadku gier MMORPG) czy kwestie strategiczne (w grach MMOSG), pozytywnie wpływa na kreatywność i umiejętność planowania.

Warto wspomnieć też o tym, że gry online dają możliwość interakcji z graczami z całego świata. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w takich sytuacjach, jak trwająca pandemia. Ograniczenie wychodzenia z domu minimalizuje kontakty z innymi ludźmi, a rozgrywka z internetowymi znajomymi pozwala na podtrzymanie kontaktów towarzyskich.

Internet dla gracza – jaki wybrać?

Aby rozgrywki online przebiegały płynnie i bez zakłóceń, kluczowy jest wybór odpowiedniego sprzętu i łącza internetowego.Internet dla gracza powinien być bez wątpienia w najwyższej jakości. Mowa tu oczywiście o doskonałej przepustowości i ograniczeniu nawet milisekundowych lagów, czyli opóźnień obrazu oraz dźwięku, które mogą zaprzepaścić wynik misji w danej grze. Dodatkowo, dla gamerów liczy się stabilność łącza, w tym jego odporność na zakłócenia z zewnątrz. 

Doskonałym wyborem będzie zatem Internet światłowodowy oparty na łączu symetrycznym, zapewniającym wysoką prędkość pobierania, jak i wysyłania danych. Szczególną uwagę warto zwrócić na ofertę firmy INEA, która proponuje właśnie ten rodzaj łącza internetowego, gwarantując niski ping (czyli opóźnienia). Łącze symetryczne, w przeciwieństwie do asymetrycznego – które jest proponowane przez większość dostawców na polskim rynku – jest zdecydowanie stabilniejsze, a więc bardziej odpowiednie dla gamera. Przy symetrycznym łączu od INEA o prędkości 1 Gb/s, ping wynosi nawet 1 ms.

Jaka prędkość Internetu dla gracza będzie najlepsza? Co najmniej 1 Gb/s. Taką oferuje większość firm w kraju, w tym m.in. Netia czy Orange. Na jeszcze lepsze parametry możemy liczyć w przypadku INEA, gdzie prędkość jest wielokrotnie wyższa niż 1 Gb/s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *