Grand Press to największy, prestiżowy konkurs dziennikarski organizowany od 1997 roku przez ogólnopolski magazyn „Press”, wydawany w Poznaniu. W konkursie nagradzani są najlepsi dziennikarze radiowi, telewizyjni i prasowi. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym konkursie.
Jaka jest historia konkursu Grand Press?
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1997 roku, czyli rok po wydaniu pierwszego numeru magazynu „Press”. Od początku konkurs zyskał duże uznanie zarówno wśród dziennikarzy, jak i czytelników, widzów oraz słuchaczy. Wówczas przyznano nagrodę Dziennikarza Roku, która do dziś jest uznawana za jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze wyróżnienie przyznawane dziennikarzom. Jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że tytuł ten zostaje nadany najlepszemu dziennikarzowi przez innych dziennikarzy. Pierwszym, uhonorowanym tym tytułem dziennikarzem był Jacek Żakowski.
Od 1998 roku zaczęto przyznawać nagrody także w innych kategoriach, takich jak Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka i Reportaż. W 1999 roku przyznano pierwsze nagrody w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i News. W 2000 roku kategorię Reportaż podzielono na 2 podkategorie – Reportaż radiowy i Reportaż telewizyjny. W 2005 zaczęto przyznawać nagrodę w kategorii Wywiad. Po kolejnych 8 latach, w 2013 roku, wprowadzono 2 nowe nagrody specjalne, którymi są:
- Grand Press Economy – dla dziennikarzy, którzy wyróżniają się profesjonalizmem oraz wysoką jakością materiałów o tematyce ekonomicznej,
- Grand Press Digital (od 2013) – dla dziennikarzy lub redakcji, którzy wyróżniają się innowacyjnym podejściem do nowoczesnych technologii i wykorzystują ją w ciekawy sposób w pracy dziennikarskiej.
Od 2015 roku przyznaje się też Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego (od 2015) dla dziennikarzy sportowych, którzy wyróżniają się doskonałym warsztatem dziennikarskim, wiedzą oraz kulturą zawodową i osobistą.
W 2015 Nagrodą Specjalną Grand Press uhonorowano Wojciecha Jagielskiego, a w 2014 roku Nagrodę Medium 25-lecia przyznano Gazecie Wyborczej, stacji TVN, rozgłośni RMF FM i portalowi Onet.pl.
Jak przebiega konkurs?
Kandydaci do nagrody Dziennikarza Roku są zgłaszani przez kolegia redakcyjne polskich czasopism, gazet oraz stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych. Dziennikarz, którego nominowała największa liczba osób, otrzymuje nagrodę Dziennikarza Roku, będącą uhonorowaniem całej jego pracy z danego roku. Tytuł ten otrzymuje osoba, która wyróżniła się szczególnymi osiągnięciami, prezentowała najwyższe standardy dziennikarstwa i profesjonalizm, a także przestrzegała zasad etyki dziennikarskiej.
W przypadku pozostałych kategorii bierze się pod uwagę konkretne programy, audycje, artykuły czy reportaże. Nominacje są przyznawane przez tzw. jury preselekcyjne, które dokonuje wyboru spośród osób zgłoszonych przez redakcje. Ostateczną decyzję o tym, kto otrzyma nagrodę, podejmuje jury Grand Press. W jego skład wchodzą zaproszeni przez magazyn „Press” redaktorzy, wydawcy i szefowie mediów. Przyznając nagrodę, kierują się kategoriami, takimi jak: wybitne walory warsztatowe, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych czy znaczenie materiału dla opinii publicznej.
Wszystkie nagrody wręcza się w grudniu. Gala finałowa odbywa się w Warszawie, a jej gośćmi jest zawsze kilkuset przedstawicieli ze świata reklamy i mediów. Laureaci otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne. Nominowane materiały publikowane są corocznie w książce „The Best of Media”.