Święta Bożego Narodzenia często uznawane są za najpiękniejszy czas w roku. Choinka, płomienie świec, migające światełka na tle ciemnej nocy, kolorowe swetry, uśmiechy dzieci, kolędy. To tylko kilka elementów składających się na wyjątkową atmosferę dni, które… trwają zbyt krótko. Nic dziwnego, że próbujemy ją uwieczniać. Jak robić to, by osiągać najlepsze efekty? O czym pamiętać, by uchwycić na fotografiach magię Świąt?
Świąteczne kolory – nie tylko czerwień
Święta kojarzą się z określoną paletą kolorów. Jakimi? Wbrew pozorom wybór znacznie wykracza poza klasyczną czerwień, chociaż wciąż pozostaje ona klasycznym elementem gwiazdkowych kompozycji. Wykonując świąteczne zdjęcia, postaw na:
- Biel – kojarzy się z czystym, puszystym śniegiem. To kolor lukru, którym dekorowane są świąteczne pierniczki, opłatka, którym łamiemy się z najbliższymi, obrusu na bożonarodzeniowym stole, a także porcelanowej zastawy, w której podawane są tradycyjne potrawy.
- Zieleń – nawiązuje oczywiście do choinki, świątecznych gałązek jemioły, iglastego lasu skąpanego w śniegu, w którym zielone igiełki mieszają się z białym puchem.
- Czerwień – to gałązki ostrokrzewu, żurawina, strój świętego Mikołaja. Czerwień doskonale kontrastuje z zielenią – znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie na kole barw – stąd często pojawia się na ozdobach choinkowych.
- Brąz i beże – to pierniki i inne świąteczne wypieki, orzechy, drewno, szyszki, laski cynamonu.
- Czerń i głęboki granat – symbolizują długie grudniowe noce, niebo, na którym z niecierpliwością wypatruje się pierwszej gwiazdy w wigilijny wieczór.
Komponując świąteczne zdjęcia, warto zachować kolorystyczny umiar. Korzystaj z kontrastujących barw (np. łącz czerwień z zielenią), jednak unikaj chaosu. Bożonarodzeniowa atmosfera powinna charakteryzować się spokojem i harmonią.
Bożonarodzeniowe ozdoby, czyli fokus na detal
Na świąteczny klimat składają się drobne elementy. Gałązki ostrokrzewu w wazonie i świąteczne lampki potrafią całkowicie odmienić charakter pomieszczeń, w których przebywa się na co dzień. Podobnie jest z fotografią. Kilka dobrze przemyślanych ozdób może całkowicie zmienić kompozycję.
Mogą to być:
- Z lasu – gałązki choinki, jemioła, ostrokrzew, szyszki, kora drzew.
- Ze spiżarni – orzechy włoskie lub laskowe w skorupkach, mak.
- Z kuchni – czerwona konfitura, żurawina, laski cynamonu, gwiazdki anyżu, goździki, parująca herbata, foremki do pierniczków.
- Z pudełka z ozdobami – bombki, girlandy, światełka, wstążki i papier do pakowania prezentów.
Tego typu ozdoby sprawdzą się zarówno w fotografii kulinarnej, wnętrzarskiej, urodowej, jak i na klasycznych rodzinnych zdjęciach.
Wskazówki techniczne – ustawienia aparatu
Jeżeli planujesz zdjęcia rodzinne w niewielkiej przestrzeni – np. chcesz uwiecznić wszystkich bliskich przy stole czy zgromadzonych wokół choinki – przyda Ci się aparat z szerokokątnym obiektywem. Dzięki wydłużonej ogniskowej wykonasz estetyczne zbliżenia na świąteczne detale oraz portrety.
Problemem, na który warto się przygotować przed świąteczną sesją, jest kiepskie oświetlenie pomieszczeń. Wydłużanie ekspozycji (sprawdź: czym jest ekspozycja w fotografii) negatywnie wpływa na ostrość zdjęcia i sprawia, że dochodzi do rozmyć czy zniekształceń. Aby tego uniknąć, korzystaj z lampy błyskowej lub ustaw w swoim aparacie wyższą wartość ISO.