Dla naszych organizmów najzdrowsze jest światło naturalne, które wpływa korzystnie na samopoczucie, pozwala zrelaksować się i odpocząć. Nie zaburza produkcji melatoniny, czyli hormonu snu, a co za tym idzie – nie pogarsza jakości snu. Przeciwieństwem światła naturalnego jest sztuczne oświetlenie zwłaszcza to, które zawiera duże ilości światła niebieskiego. Emitują je m.in. ekrany komputerów, smartfonów czy telewizorów, a także duża część żarówek. Jak na nas działa i jak się przed nim chronić?
Jak wpływa na nas niebieskie światło?
Światło niebieskie nie jest częścią jedynie oświetlenia emitowanego przez ekrany czy oświetlenie ledowe. W naturze również występuje i jest naturalną częścią światła słonecznego. W niewielkich ilościach nie jest szkodliwe, a wręcz przeciwnie – pomaga utrzymać koncentrację, a także umożliwia precyzyjne odróżnianie kolorów. Problem zaczyna się wtedy, gdy niebieskiego odcienia jest wokół nas za dużo.
Niebieskie pasmo świetlne charakteryzuje się wysoką energią, a także znajduje się na granicy spektrum barw. A to właśnie wysokoenergetyczne pasma najbardziej szkodzą naszym oczom (i nie tylko). Długotrwała ekspozycja na duże ilości niebieskiego światła może prowadzić do zaburzeń rytmu snu, przemęczenia, spadku koncentracji czy nawet uszkodzenia siatkówki oka.
Jak chronić się przed niebieskim światłem?
Istnieją różne sposoby na ochronę oczu przed niebieskimi pasmami światła. Poznaj 4 sprawdzone metody
Wyłączenie ekranów minimum godzinę przed snem
Niebieskie światło wpływa niekorzystnie na sen – pobudza mózg do pracy, tym samym utrudniając zasypianie i sen w ogóle. Aby przespać całą noc i należycie wypocząć, należy zredukować niebieskie światło do minimum, a najlepiej wyłączyć wszystkie ekrany minimum godzinę przed snem.
Ważne! Odpoczynek dla oczu nie tylko wieczorem
W ciągu dnia i po południu, gdy np. pracujesz przy komputerze, spróbuj zastosować zasadę 20-20-20. Oznacza to, że co 20 minut należy zrobić 20-sekundową przerwę od patrzenia w monitor i przez ten czas patrzeć na obiekt oddalony od Ciebie o 20 metrów. W tym czasie pozwalasz odpocząć zarówno oczom, jak i głowie.
Funkcje zmniejszające ilość niebieskiego światła
Niezależnie od tego, czy wyłączasz wszelkie monitory 60 minut przed snem, czy też nie, warto skorzystać z funkcji, jakie udostępniają nam producenci smartfonów czy nowoczesnych telewizorów. Coraz więcej urządzeń pozwala użytkownikom korzystać z trybu, który minimalizuje ilość niebieskiego światła na wyświetlaczach lub ekranach.
W telewizorach można spotkać się np. z funkcją o nazwie Less Blue lub trybem czytania, które zmieniają temperaturę kolorów lub minimalizują ilość niebieskich tonów – można ustawić je podczas pierwszego uruchamiania telewizora lub znaleźć w podstawowych ustawieniach urządzenia.
W wielu smartfonach możesz natomiast ustalić harmonogram trybu nocnego, który będzie uruchamiał się o konkretnej godzinie. Po jego włączeniu ekran będzie emitować mniej światła, a także filtrować niebieskie tony.
Okulary filtrujące niebieskie światło
Jeśli chcesz chronić oczy (i tym samym mózg) przed niebieskim światłem emitowanym nie tylko przez ekrany, ale też sztuczne oświetlenie, możesz postawić na specjalne okulary, które filtrują nawet do 35% niebieskiego światła o długości fali od 400 do 450 nm. Oprócz tego chronią oczy przed promieniowaniem UV. Takie okulary możesz nosić zarówno po zachodzie słońca, jak i w dzień, np. podczas pracy przy komputerze.
Żarówki z efektem światła naturalnego
Żarówki o neutralnej barwie, zbliżonej do światła naturalnego są zdecydowanie zdrowsze dla organizmu niż oświetlenie o chłodnych, niebieskawych odcieniach. Poza tym wieczorem możesz korzystać tylko z oświetlenia o cieplejszej barwie i niższym natężeniu, dzięki czemu lepiej przygotujesz się do snu.
Im więcej naturalnego światła w Twoim otoczeniu, tym lepiej.