Szukasz inspiracji do sesji przyrodniczej? A może chcesz sfotografować nietuzinkowy charakter polskich miast? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę wyjątkowo fotogenicznych miejsc w Polsce. Sprawdź, które przemawiają do Ciebie najbardziej.
Słowiński Park Narodowy (Łeba)
Piękne plaże, piaszczyste wydmy, lasy, torfowiska, dwa jeziora, a do tego mnóstwo przestrzeni. Wszystko to sprawia, że Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych miejsc do fotografowania w Polsce. Ciekawostka! Na jego terenie znajduje się największy w Europie obszar wędrującego piasku.
Słowiński Park Narodowy przy sprzyjającej pogodzie pozwala uchwycić falujące wydmy kontrastujące z błękitnym niebem – jak z odległych pustyń. W pochmurną czy deszczową pogodę staje się piękną scenerią do zrobienia tajemniczych, klimatycznych fotografii. Zimą potrafi diametralnie zmienić swoje oblicze, stając się śnieżnym tłem do wyjątkowych zdjęć. Przyjedź, sprawdź, przekonaj się.
Woliński Park Narodowy
Zostajemy jeszcze w nadmorskiej scenerii i przenosimy się niecałe 300 km na zachód od Łeby – do Wolińskiego Parku Narodowego, położonego w centralnej części wyspy Wolin. Tutaj nie znajdziesz co prawda piaszczystych wydm, ale czeka na Ciebie coś innego – morze walczące z rozległymi klifami, dzikie plaże, gęste lasy, nadbałtyckie wybrzeże bez tłumów turystów, a także zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest Jezioro Turkusowe, które swoją barwą zafascynowało już niejednego fotografa.
Puszcza Białowieska
Promienie słońca przebijające się przez gałęzie albo mgła wijąca się między drzewami. Soczysta zieleń w wiosenne dni, złoto liści połyskujące w słońcu albo głęboka, nasycona zieleń w deszczu. Do tego zwierzęta, których nie spotkasz nigdzie indziej. I to wrażenie, że jest się jednością z naturą. Wszystko to możesz uchwycić na fotografiach wykonanych w Białowieży.
W okolicach Puszczy Białowieskiej czeka na Ciebie też wyjątkowa zabudowa. Drewniane, kolorowe, zabytkowe budynki aż proszę się o sfotografowanie.
Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie
Tatry zachwycają o każdej porze roku. Jedne z najpiękniejszych, najbardziej fotogenicznych miejsc w Tatrach Wysokich (a tym samym w Polsce) to okolice Czarnego Stawu Gąsienicowego, Dolina Pięciu Stawów Polskich, okolice Morskiego Oka. Równie piękne, choć prezentujące nieco inną scenerię, są Tatry Zachodnie, szczególnie masyw Czerwonych Wierchów. Malownicze zbocza, jesienią przybierające odcień rdzy, wijące się granie i zachwycająca przestrzeń – tego nie da się nie sfotografować.
(Uwaga! Zimą należy zachować ostrożność, wybierając się w góry – sprawdzać stopień zagrożenia lawinowego, wyposażyć się w niezbędny sprzęt i przede wszystkim nie wchodzić wysoko bez doświadczenia lub przewodnika.)
Bieszczady
Połoniny, przepiękne zbocza, szlaki na graniach gór, cisza, spokój, przestrzeń i… Twój aparat. To połączenie idealne. Do tego należy dorzucić wyjątkową, drewnianą architekturę i wiele pięknych choć opuszczonych miejsc. Przepis na zachwycające fotografie krajobrazowe gotowy.
Ojcowski Park Narodowy
Wysokie skały układające się w niecodzienne kształty, falujący krajobraz pełen malowniczych wzniesień, tajemnicze, skalne labirynty i jaskinie, bujna roślinność, a do tego zabytkowa, drewniana zabudowa i majestatyczne zamki. Wszystko to czeka na fotografów w Ojcowskim Parku Narodowym i aż prosi się o sfotografowanie, oferując o każdej porze roku wyjątkowe krajobrazy.
Fotogeniczne miejsca w miastach
Nie tylko natura ma do zaoferowania wyjątkowo fotogeniczne miejsca. Takich jest mnóstwo także w polskich miastach. Oto kilka przykładów:
- Galeria Neonów we Wrocławiu – wyjątkowo rozświetlone podwórko znajdziesz przy ul. Ruskiej 46C. Czeka tam na Ciebie ponad 20 neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska, które fundacja Neon Side ocaliła przed zapomnieniem. Miejsce jest lubiane zarówno przez zawodowych fotografów, jak i instagramerów oraz amatorów fotografii.
- Krakowski Kazimierz – dzielnica zamieszkana niegdyś przez społeczność żydowską, która ukształtowała klimat okolicy. To miejsce lubiane przez artystyczną bohemę Krakowa, pełne galerii sztuki i kawiarni, a ponadto także miejsc kultywujących tradycje żydowskie. Na fotografiach możesz uchwycić tę wyjątkową atmosferę, jakiej próżno szukać w innych częściach kraju.
Warto wiedzieć! Dzielnica Kazimierz jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Pofabryczne plenery w Łodzi – jeśli interesują Cię postindustrialne plenery, zajrzyj do Łodzi. Polecamy m.in. teren OFF Piotrkowskiej – z licznymi restauracjami, kawiarniami, sklepami i pracowniami. Koniecznie odwiedź też Księży Młyn – zespół byłych fabryk włókienniczych i towarzyszących im obiektów, w tym domów mieszkalnych (kiedyś domów robotniczych). Został zbudowany przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca XIX wieku. Dziś budynki są odrestaurowane (znajdują się w nich zarówno prywatne mieszkania, jak i restauracje czy kawiarnie), ale nadal zachowały wyjątkową atmosferę minionych lat.
Pięknych plenerów jest w Polsce mnóstwo. Wyjątkowo fotogeniczne miejsca znajdziesz też w Gdańsku (np. na Starym Mieście), w tajemniczym Sandomierzu czy urokliwym Kazimierzu Dolnym. Szukaj, testuj, fotografuj i zachwycaj się pięknem naszego kraju.