Rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią? Doskonale wiemy, że pierwsze chwile z aparatem powodują ekscytację i chęć wykonywania masowych ilości zdjęć – bez zwracania uwagi na ich jakość. Warto jednak zatrzymać się na chwilę, przemyśleć swoje działania, fotografować świadomie i cieszyć się naprawdę dobrymi zdjęciami. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy zestawienie najczęściej popełnianych błędów. Sprawdź, czego powinieneś unikać!
- Nieostre zdjęcia
Zdjęcia mogą być nieostre z kilku powodów – złego nastawienia ostrości, zbyt małej głębi lub poruszenia wynikającego ze zbyt długiego czasu naświetlania. Pamiętaj, że głębia ostrości zależy od ogniskowej, przesłony oraz odległości. Uniwersalna zasada mówi, że czas naświetlania powinien być tym krótszy, im większa jest ogniskowa obiektywu.
- Brak osłony przeciwsłonecznej
Wielu amatorów uważa ją za zbędną, jednak prawda jest inna – osłona chroni przednią soczewkę przed ostrym światłem, które może być przyczyną spadku kontrastu, obniżenia nasycenia barw czy nawet wystąpienia flar. Jeżeli nie posiadać osłony, staraj się, by obiektyw aparatu zawsze znajdował się w cieniu.
- Przypadkowe kadry
Dbaj o to, by na zdjęciu znalazło się dokładnie to, co chcesz ukazać. Zanim naciśniesz spust migawki, zastanów się nad kompozycją, wybierz odpowiedni kadr i nie zapominaj o złotym podziale – jeżeli Twój aparat na to pozwala, korzystaj z siatki podczas robienia zdjęć.
- Przespanie idealnego momentu
Obserwuj otoczenie i staraj się przewidywać to, co zaraz może się wydarzyć. Uchwycenie wyjątkowego momentu, kiedy już on nastąpi, jest właściwie niemożliwie – trzeba być na niego przygotowanym.
- Nienaturalne kolory
Kluczem do idealnego odwzorowania barw jest odpowiedni balans bieli. W dziennym świetle uzyskanie go nie jest problemem, zdecydowanie trudniej jest zadbać o niego w sztucznym oświetleniu. Jeżeli często fotografujesz w pomieszczeniach, zainwestuj w oświetlenie, np. systemowe lampy błyskowe, które emitują idealnie białe światło.
- Nadużywanie zoomu
Staraj się zachować naturalną perspektywę i raczej podchodź do fotografowanych obiektów, zamiast wysługiwać się zoomem.
- Ignorowanie pozycji słońca
Planuj zdjęcia wtedy, kiedy oświetlenie jest najbardziej sprzyjające. Nie zapominaj o „golden hours”, czyli świcie i zmierzchu, kiedy to słońce najbardziej Ci sprzyja.
- Nadużywanie obróbki
Staraj się robić możliwie dobre technicznie zdjęcia, bez nastawiania się na to, że „najwyżej poprawię je w programie graficznym”. Pamiętaj, że nie wszystko będziesz w stanie zmienić na komputerze. Zwracaj przede wszystkim uwagę na odpowiednią ekspozycję.
- Przekonanie o wyższości drogich sprzętów
To nieprawda, że im droższy aparat posiadasz, tym lepsze robisz zdjęcia. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie komponowanie, doświadczenie, wyobraźnia.
- Niecierpliwość
Aby wykonać idealne zdjęcie, możliwe, że będziesz musiał czekać naprawdę długo – na właściwy moment, światło czy ciekawą sytuację. Bądź cierpliwy – to jedna z najważniejszych cechy fotografa.