Presety do Lightrooma

Co to są presety do Lightrooma, gdzie je znaleźć i jak używać?

Lightroom to bardzo popularna aplikacja mobilna do obróbki zdjęć. Jest prosta w obsłudze i daje duże możliwości w zakresie edycji fotografii. Dużą zaletą Lightorooma jest to, że nie trzeba mieć większych umiejętności w zakresie obróbki fotografii, by móc dopieszczać swoje zdjęcia jak profesjonalista. Natężenie różnych funkcji reguluje się przy pomocy suwaków. Jednak największym plusem aplikacji jest możliwość kupowania lub pobierania za darmo gotowych presetów, które jednym kliknięciem pozwalają wyczarować zupełnie nową fotografię.

Co to są presety?

Preset to gotowy zestaw ustawień, który pozwala uzyskać określony efekt na zdjęciu. Dobry preset powinien mieć zbalansowane ustawienie parametrów takich jak: kolory, światła, cienie, prześwietlenia czy nasycenie. Wszystko po to, by fotografia zyskała określony charakter, a do tego wyglądała naturalnie i profesjonalnie.

Tworzenie presetów – zwłaszcza takich, które pasują do wielu fotografii – nie jest łatwe, ponieważ aby przygotować dobry zestaw ustawień, trzeba mieć odpowiednie umiejętności i wiedzę o fotografii. Między innymi dlatego znaczna część presetów nie jest darmowa. Często jednak twórcy, w ramach promocji, udostępniają próbki swoich umiejętności bez opłat.

Gdzie szukać presetów i jak ich używać?

Presetów jest w sieci mnóstwo. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz „Presety do Lightrooma” i zobaczysz, z jakim dużym wyborem masz do czynienia. W wynikach wyszukiwania znajdziesz zarówno strony, które specjalizują wyłącznie w sprzedaży presetów, jak i oferty fotografów czy influencerów. Zanim jednak kupisz daną paczkę, sprawdź opinie o jej twórcy i przede wszystkim zastanów się, czy wybrane presety pozwolą Ci uzyskać efekt, jakiego oczekujesz.

Wiele osób presety kupuje też u twórców internetowych, którzy w swoich mediach społecznościowych publikują zdjęcia obrobione z wykorzystaniem własnych presetów. Możesz więc sprawdzić, czy osoby, które obserwujesz np. na Instagramie i które dodają atrakcyjne zdjęcia, sprzedają lub udostępniają własne paczki.

Jak zainstalować presety?

  • Pobierz na telefon preset lub paczkę presetów. Presety są dostępne w postaci plików .dng. Każdy obraz możesz zapisać oddzielnie lub wszystkie dodać do jednego folderu. Zapisane presety będą miały postać czarnych, pustych plansz.
  • W aplikacji otwórz zakładkę Biblioteka, a następnie po prawej stronie ekranu, obok napisu ALBUMY, kliknij ikonę plusika. Utwórz nowy album, w którym zapiszesz swoje presety. Możesz nazwać go w dowolny sposób, tak by później łatwiej było Ci odnaleźć konkretne ustawienia.
  • Zaimportuj presety do aplikacji. Aby to zrobić, otwórz nowo utworzony folder i kliknij ikonę obrazka z plusikiem (obok ikony aparatu). Następnie dodaj presety zapisane wcześniej w telefonie.
  • Otwórz zdjęcie z presetem, a następnie kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz opcję „Utwórz ustawienia predefiniowane”, wpisz nazwę presetu, a potem potwierdź, klikając ikoną ptaszka na górze ekranu. Tę czynność powtórz tyle razy, ile presetów wgrałaś/eś do aplikacji.
  • Gdzie szukać presetów w aplikacji? Otwórz zdjęcie, które chcesz obrobić. Następnie na dole ekranu wybierz „Ust. pred.” i wybierz preset, którego chcesz użyć. Gotowe. 🙂

Warto wiedzieć! Czy presety można edytować?

Tak. Jeśli ustawienia danego presetu nie do końca pasują do konkretnego zdjęcia, możesz zmniejszać lub zwiększać natężenie poszczególnych parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *