domofon czy videodomofon

Domofon czy wideodomofon – w co warto zainwestować?

Każdy z nas chce czuć się w swoim domu bezpiecznie. W końcu to właśnie we własnych czterech kątach przechowujemy cenne przedmioty, sprzęty, sztukę, biżuterię, rodzinne pamiątki czy pieniądze. Chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, kto może dostać się do naszego domu – dlatego decydujemy się na instalację domofonów lub wideodomofonów. Które z tych urządzeń zapewni nam większy komfort i bezpieczeństwo? Przekonajmy się!

Co warto wiedzieć o instalacji domofonowej?

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego urządzenia, powinniśmy przez chwilę zastanowić się, jak wygląda (lub jak ma wyglądać) instalacja domofonowa w naszym domu.

Dzięki domofonom lub wideofonom możemy przy pomocy dźwięku lub obrazu rozpoznać, kim jest osoba, która chce dostać się na teren posesji. Instalacja domofonowa może łączyć mieszkanie z wejściem do klatki schodowej (takie rozwiązanie funkcjonuje w większości nieogrodzonych osiedli). W przypadku domów jednorodzinnych lub budynków wielorodzinnych, które znajdują się na terenie ogrodzonym, domofon może być również połączony z bramą wjazdową oraz furtką.

Oczywiście, myśląc o zabezpieczeniu swojego mieszkania lub domu, nie należy w stu procentach polegać jedynie na domofonie lub wideodomofonie. Nawet najlepsze urządzenie nie może zastąpić starego, niezawodnego dzwonka do drzwi oraz… wizjera. Dzięki temu zestawowi będziemy mogli zostać powiadomieni o tym, że ktoś znajduje się pod naszymi drzwiami i błyskawicznie tę osobę zidentyfikujemy.

Jakie funkcje mają domofony i wideodomofony?

Współczesne domofony i wideodomofony wyposażane są w wiele praktycznych funkcji – ciekawym przykładem mogą być czytniki linii papilarnych, dzięki którym możemy otworzyć drzwi lub bramę bez klucza czy konieczności wpisywania kodu. Ponadto, niektóre urządzenia posiadają tryb „nie przeszkadzać” – można wyciszyć je na określony czas (na przykład na noc) i być pewnym, że domofon czy wideodomofon nie będą nas niepokoić dzwonkiem.

Urządzenia rejestrujące wideo pozwalają na monitorowanie terenu przed wejściem czy na zapisywanie obrazu, przedstawiającego osoby, które chciały dostać się do naszego mieszkania czy domu (dzwoniąc lub wpisując kod).

Co wybrać?

Wideodomofon daje nam znacznie więcej możliwości niż zwykły domofon, przez który możemy jedynie usłyszeć głos osoby znajdującej się pod bramą lub drzwiami. Jego istotną wadą jest jednak dość wysoka cena. To właśnie względy finansowe są najczęściej kluczowym elementem w procesie decyzyjnym. Nie pozwalajmy jednak, by pozorna oszczędność naraziła nasz dom i rodzinę na niebezpieczeństwo. Wybierajmy rozważnie!

Interesuje Cię temat domofonów i wideofonów? Odwiedź stronę: im-puls.pl/domofony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *