Podejmujesz decyzję: „Sprzedaję mieszkanie”. Jakie są jedne z pierwszych kroków, które podejmiesz? Zrobienie zdjęć, stworzenie opisu mieszkania i stawienie ogłoszenia. Jednak aby Twoje mieszkanie wyróżniało się na tle innych ofert, musisz zrobić dobre zdjęcia, które, po pierwsze, zachęcą do zapoznania się z całą ofertą, po drugie, sprawią, że potencjalny kupiec będzie chciał obejrzeć mieszkanie na żywo. Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki!
Przygotuj mieszkanie
Zanim zaczniesz robić zdjęcia, dokładnie wysprzątaj mieszkanie. Pochowaj prywatne przedmioty, takie jak zdjęcia, zabawki, ubrania, dokumenty, kosmetyki czy inne akcesoria. Pozbądź się nadmiaru rzeczy. Schowaj bibeloty, zdejmij jaskrawe zasłonki, obrusy czy dywaniki. Jeśli trzeba wystaw niektóre meble.
Na korzyść zawsze działają stonowane barwy z tylko delikatnymi akcentami kolorystycznymi, np. poduszkami, kocami czy świecami. Krótko mówiąc, mieszkanie powinno być jak najbardziej uniwersalne, a do tego przytulne, jasne i przestronne.
Wybierz odpowiednią porę dnia i dobierz oświetlenie
Zdjęcia najlepiej robić przy naturalnym świetle, z ewentualnym dodatkiem sztucznego światła, które doda przytulnego klimatu. Unikaj też robienia zdjęć w ostrym świetle, np. w południe. Fotografie najlepiej robić w tzw. złotych godzinach (golden hours), czyli w okolicach wschodu i zachodu słońca.
Kilka najważniejszych zasad fotografowania mieszkań
Dobre zdjęcia wymagają choć podstaw wiedzy fotograficznej. Oto najważniejsze zasady, które ułatwią Ci zrobienie dobrych, zachęcających zdjęć mieszkania na sprzedaż:
- Głębia – zdjęcia muszą mieć głębię, a nie przedstawiać pojedyncze, płaskie powierzchnie (np. ściany). Jeśli będziesz robić zdjęcia pojedynczych ścian, mieszkanie będzie wyglądało na mniejsze. Aparat powinien być ustawiony pod kątem, a w kadrze powinno znaleźć się połączenie przynajmniej dwóch ścian.
- Perspektywa – nie rób zdjęć, stojąc. To jeden z podstawowych błędów, które popełniają fotografowie-amatorzy. Aparat, którym robisz zdjęcia, powinien znajdować się na wysokości wzroku osoby siedzącej na krześle. Poza tym w kadrze nie powinno znajdować się za dużo sufitu i podłogi. Perspektywa powinna być więc jak najbardziej naturalna. To, co widzi się na zdjęciu, powinno być jak najbardziej zbliżone do tego, co widać na żywo.
- „Złoty podział” wnętrz – to nazwa, która odnosi się do siatki dzielącej wnętrze na 9 części. Jeśli wykonujesz fotografię aparatem, często w obiektywie zobaczysz właśnie taką siatkę – to zdecydowanie ułatwia pracę. Punkty, na które odbiorca zwykle zwraca największą uwagę, znajdują się na stykach linii siatki. Postaraj się nie umieszczać tam nieatrakcyjnych elementów, takich jak kosz na śmieci.
Czym robić zdjęcia?
Nie ma to większego znaczenia, ponieważ smartfony mogą robić naprawdę przyzwoite zdjęcia. Jeśli dobrze dobierzesz porę dnia, oświetlenie czy perspektywę, a mieszkanie będzie posprzątane i schludne, sprzęt, którym będziesz robić zdjęcia, zejdzie na dalszy plan. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z usług fotografów, którzy zajmują się robieniem zdjęć nieruchomości.