Fleksitarianizm to dieta, które określana bywa mianem elastycznego wegetarianizmu. Moda na nią narodziła się za oceanem i szybko przywędrowała do Europy, w tym do Polski. Nad Wisłą coraz częściej spotkać możemy się z pojęciem fleksitarianizmu, czyli modelu żywienia, który zakłada ograniczenie spożycia mięsa. Sprawdź, na czym polega dieta fleksitariańska i dlaczego uznaje się ją za jedną z najzdrowszych na świecie.
Fleksitarianizm – zdrowie bez restrykcji
W odróżnieniu od wegetarian czy wegan, fleksitarianie nie wykluczają mięsa za swojego menu całkowicie – jedynie ograniczają jego ilość. Zazwyczaj wygląda to tak, że na mięsne przysmaki decydują się oni podczas szczególnych okazji – podczas rodzinnych obiadów, wyjść do restauracji, uroczystości i imprez – a na co dzień jedzą wegetariańsko.
Rozwiązanie to jest dużo mnie restrykcyjne niż weganizm czy wegetarianizm. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń czy sztywnych zasad. Nikt nie sugeruje, jak często można pozwolić sobie na mięsny posiłek, jaki rodzaj mięsa można spożywać, czy jak powinno być ono przygotowane. Fleksitarianin podejmuje wszystkie decyzje dotyczące swojej diety samodzielnie. To właśnie dzięki tej elastyczności fleksitarianizm staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla wegetarianizmu czy weganizmu – pozwala znacznie poprawić codzienną dietę, a przy tym nie nakazuje bezwzględnej rezygnacji z ulubionych potraw.
Fleksitarianizm – dlaczego warto?
Jak pokazują badania, zmniejszenie udziału mięsa w diecie, zbawiennie wpływa na zdrowie. Na jakie korzyści możesz liczyć, ograniczając ilość mięsa na swoim talerzu? Oto najważniejsze z nich:
- Ograniczenie ilości szkodliwych substancji, które dostarczane są do organizmu wraz z mięsem i jego przetworami (antybiotyki i środki przeciwzapalne, podawane zwierzętom, azotany, fosforany, siarczany, metale ciężkie, etc.).
- Ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiadających za podwyższony poziom „złego” cholesterolu.
- Zwiększenie spożycia błonnika, witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających zbawienny wpływ na pracę serca i układu krążenia.
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia określonych typów nowotworów.
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia.
- Zmniejszenie ryzyka nadwagi lub otyłości (produkty roślinne mają mniejszy ciężar kaloryczny, a zawarty w nich błonnik zapewnia długotrwałe uczucie sytości).
- Poprawienie płodności i sprawności seksualnej.
Jak widać, korzyści z ograniczenia ilości mięsa w diecie jest naprawdę wiele – a wymienione powyżej przykłady to zaledwie czubek góry lodowej.