Jak zaaranżować galerię na ścianie

Galeria zdjęć na ścianie w domu – jak ją skomponować?

Puste ściany aż proszą się o udekorowanie je zdjęciami, obrazami czy plakatami. Własna galeria w sypialni, salonie lub przedpokoju pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też nadaje wnętrzom unikatowy charakter. Przy pomocy zdjęć czy grafik możesz opowiedzieć własną historię i stworzyć w pomieszczeniach nietuzinkowy klimat. Sprawdź, jak zaaranżować ścianę ze zdjęciami czy obrazami.

Galeria zdjęć na ścianie – od czego zacząć?

Twoja prywatna galeria może powiedzieć dużo o Twojej osobowości i stać się ważnym elementem wystroju. Warto więc przy jej aranżacji kierować się przede wszystkim własnym gustem, a mniej trendami. Zdjęcia na ścianach mają sprawiać, że będziesz czuć się dobrze we własnym domu. Galeria ma powstać dla Ciebie i pozostałych domowników. Jeśli tylko nie bierzesz udziału w konkursie na najmodniej udekorowaną ścianę, myśl przede wszystkim o własnych upodobaniach.

Wskazówka! Skąd wiedzieć, co mi się podoba?

Jeśli nie masz pewności, co tak naprawdę Ci się podoba i jaki efekt chcesz uzyskać, odwołaj się do wspomnień i emocji. Pomyśl o miejscach, w których czujesz się dobrze – o pokojach hotelowych, restauracjach, domach czy mieszkaniach bliskich. Zastanów się, co sprawiło, że wystrój tych wnętrz wywołał w Tobie dobre skojarzenia. Przypomnij sobie, czy ściany w tych wnętrzach są udekorowane zdjęciami i jeśli tak to jakimi. Pomyśl, czy jakaś konkretna cecha, styl, a może konkretny element przewijają się we wszystkich tych miejscach.

Pomysły na aranżację galerii na ścianie

Tematyczny dobór zdjęć

Jednym ze sposobów na komponowanie własnej galerii jest zestawianie ze sobą zdjęć czy obrazów tematycznie. Oto kilka pomysłów:

 • Możesz postawić na obrazy, zdjęcia czy plakaty w podobnym stylu lub na prace jednego autora.
 • Jeśli podróżujesz do dalekich krajów, ciekawym pomysłem będzie podział fotografii na te pochodzące z konkretnych krajów czy regionów.
 • Podróżujesz po Polsce? Stwórz galerię zdjęć z gór, znad morza, z Mazur czy z polskich miast.
 • Interesuje Cię architektura? Powieś na ścianie zdjęcia ulubionych obiektów z Polski i świata.
 • Uwielbiasz przyrodę? Podziel zdjęcia na te, które pokazują lasy, morza, góry czy doliny. Dzięki temu zaaranżujesz harmonijną galerię, utrzymaną w podobnej tonacji kolorystycznej. Ściana przedstawiająca zdjęcia natury pomoże Ci wyciszyć się i zrelaksować.
 • Lubisz kino? Pomyśl nad aranżacją galerii nawiązującej do Twoich ulubionych filmów lub aktorów.

Domowa galeria

Spokój i harmonia – duże formaty w stonowanych kolorach

Jeśli dysponujesz dużym wnętrzem, a do tego cenisz elegancję, możesz postawić na obrazy wielkoformatowe, które pozwolą Ci osiągnąć spektakularny efekt. Warto jednak ograniczyć się do kilku sztuk i nie przesadzać z ilością – dzięki temu obrazy zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Aby całość współgrała ze stylem pomieszczenia i harmonijnie wpasowała się w otoczenie, postaw na grafiki, które pasują do kolorów ścian lub dekoracji.

Przykuj uwagę – zasada kontrastu

Obrazy, grafiki i fotografie w kolorach kontrastujących z kolorem ścian pozwolą Ci uzyskać niepowtarzalny efekt. Zwłaszcza, jeśli wystrój wnętrza jest utrzymany w stonowanych odcieniach, np. bieli, szarości czy beżu.

 • Spokojny wystrój zostanie ożywiony przez intensywne odcienie takie jak róż, żółć, zieleń, pomarańcz.
 • Pięknie i jednocześnie łagodnie prezentować się będą ciepłe, pastelowe barwy we wnętrzu utrzymanym w chłodnych kolorach.
 • Ściana w pokoju jest ciemna? Postaw na jasne grafiki, które na ciemnozielonej, granatowej czy nawet czarnej ścianie będą mocno przykuwać uwagę.

Koniec z minimalizmem

Minimalizm królował we wnętrzach przez ostatnie lata. Dzisiaj jednak przestał wieść prym. Powoli odchodzi się od zasady „im mniej, tym lepiej”. Jeśli lubisz, jak dużo się dzieje, jest to więc doskonały moment na aranżację galerii, składającej się z dużej ilości małych i średnich zdjęć. Im więcej ramek zawiśnie na ścianie, tym bardziej wzrosną szanse, że uzyskasz wyjątkowy, niepowtarzalny efekt.

Wskazówka! W jakim układzie powiesić zdjęcia lub obrazy?

 • Jedna duża grafika i kilka małych. Jeśli masz ulubione zdjęcie (obraz czy plakat) w dużym formacie, możesz zawiesić je na ścianie w centralnym miejscu. Aranżację dopełnisz mniejszymi ramkami, które będą pasować kolorem, stylem lub tematem do głównego zdjęcia. Możesz powiesić je dookoła dużej ramy, po jednej stronie lub po obu stronach.
 • Symetria. Wrażenie porządku i harmonii zyskasz, jeśli powiesisz zdjęcia symetrycznie. Możesz skomponować galerię np. na planie kwadratu czy prostokąta, albo powiesić grafiki w takim samym rozmiarze jedna obok drugiej lub w 2-3 rzędach.
 • Naprzemiennie. Możesz wykorzystać dwie wielkości ramek i powiesić je na przemian – najpierw duża, potem mała, potem znowu duża itd. Dzięki temu wprowadzisz do galerii dynamikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *