Golden hoursto określenie, z którym prędzej czy później spotkamy się, zgłębiając wiedzę dotyczącą fotografii plenerowej. Złote godziny, nazywane niekiedy również magicznymi, to pora dnia, o której możemy wykonać najpiękniejsze zdjęcia. Kiedy możemy się ich spodziewać? Dlaczego warto o nich pamiętać? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z golden hours!
Światło – najważniejsze narzędzie fotografa
Kiedy wykonujemy zdjęcia plenerowe, naturalne światło słoneczne może być dla nas sprzymierzeńcem lub… największym wrogiem. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, w jakim miejscu na niebie położone jest słońce podczas naszej sesji.
Kiedy słońce położone jest nisko, tuż nad horyzontem, jego światło staje się miękkie, rozproszone. W kadrze zmniejsza się ilość światła bezpośredniego, wzrasta zaś ilość światła dopełniającego. Co więcej, promienie słoneczne, rozproszone przez atmosferę ziemską, ulegają rozszczepieniu. Niebieskie i fioletowe tony ustępują miejsca cieplejszym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym barwom.
Przy niskim położeniu słońca zmieniają się również cienie rzucane przez fotografowane osoby czy przedmioty. Stają się one znacznie dłuższe, a przy tym mniej intensywne niż w pełnym słońcu.
Złota godzina – definicja dla fotografa
Kiedy słońce wisi tuż nas horyzontem, światło jest wyrównane, ciepłe, nienachalne. Jako pierwsi fenomen ten wykorzystywali filmowcy, tworzący w tzw. Złotej Erze Hollywood. Czas przed wschodem i po zachodzie słońca nazwali oni magicznymi godzinami(magic hours).
W polskiej terminologii określeniazłote godzinyoraz magiczne godzinyużywane są zamiennie i oznaczają czas przed i w trakcie zachodem lub w trakcie lub po zachodzie słońca. W języku angielskim sprawy mają się nieco inaczej – golden hours to czas, kiedy słońce jeszcze wisi na niebie (po wschodzie i przed zachodem słońca), podczas gdy mianem magic hoursokreśla się momenty, kiedy słońce jest już/jeszcze ukryte za horyzontem (przed wchodem lub po zachodzie słońca).
Na potrzeby tego artykułu, stosujemy terminologię polską i mianem złotychlub magicznych godzinokreślamy kompleksowo okres przed, w trakcie i po wschodzie i zachodzie słońca.
Złote godziny w praktyce – jak z nich korzystać?
Podczas golden hoursświatło jest na tyle intensywne, że zwykle możliwe jest fotografowanie z tzw. ręki. Powinniśmy pamiętać jednak, że warunki oświetleniowe zmieniają się bardzo szybko! Nieustannie kontrolujmy zatem światłomierz.
Jeżeli planujemy fotografować krajobraz, pamiętajmy o odpowiednim filtrze. Najlepiej sprawdzi się odwrócony model połówkowy, który pozwoli nam zniwelować bardzo duży kontrast, który pojawia się na linii horyzontu przy wchodzącym lub zachodzącym słońcu.
Ostatnią kwestią, o jakiej musimy pamiętać, jest balans bieli. Większość aparatów cyfrowych w trybie automatycznym dąży do tego, by kolorystyka zdjęcia była jak najbardziej neutralna. W przypadku golden hours powinniśmy jednak unikać tego efektu! Pamiętajmy, by balans bieli ustawić na światło dzienne – dzięki temu nie utacimy dominanty barwnej, która stanowi największą zaletę zdjęć wykonywanych w złotych godzinach.