home staging - co to takiego?

Home staging – sztuka przygotowywania i fotografowania mieszkań na sprzedaż i wynajem

Home staging to w dosłownym tłumaczeniu inscenizacja domowa. I rzeczywiście w taki sposób można to pojęcie potraktować. Specjaliści od home stagingu zajmują się bowiem tworzeniem inscenizacji w mieszkaniach czy domach – przygotowują pomieszczenia w taki sposób, aby potencjalny nabywca lub najemca pomyślał: „Tak, tutaj mogę mieszkać”. To bowiem atmosfera i nastrój w mieszkaniu czy domu mają ogromny wpływ na to, czy Twoje mieszkanie znajdzie kupca lub najemcę. Dlaczego to takie istotne? Sprawdźmy!

Konkurencyjna cena, dobra lokalizacja, niski czynsz, a nabywców brak – dlaczego?

Nie tylko parametry techniczne decydują  o tym, czy mieszkanie znajdzie nabywcę lub najemcę. Jeśli ktoś, kto przegląda oferty mieszkaniowe, trafi na ogłoszenie z kiepskimi zdjęciami, zagracone, ciemne, z mnóstwem osobistych przedmiotów na wierzchu, jego zainteresowanie nieruchomością może natychmiast zmaleć. Podobnie sytuacja przedstawia się podczas odwiedzin w nieruchomości. Postaw się na miejscu osoby, która szuka mieszkania – gdy po wejściu do wnętrza poczujesz nieprzyjemny zapach, zobaczysz brudne okna, bałagan i zagracone wnętrza, nie będziesz mógł wyobrazić sobie siebie w takiej przestrzeni.

Jeśli chcesz znaleźć nabywcę lub najemcę mieszkania, musisz stworzyć odpowiednią atmosferę – ciepłą, przytulną, domową. Do tego tak zaaranżować wnętrze, aby osoba, która do niego wchodzi, nie widziała w nim Ciebie, a siebie.

Home staging – czym się zajmuje? Podstawowe zasady

Najprościej rzecz ujmując home staging to tworzenie inscenizacji, dzięki której nowi najmecy lub lokatorzy poczują się jak u siebie i będą mogli wyobrazić sobie siebie w Twoim dotychczasowym mieszkaniu. Należy zadbać nie tylko o ład i czystość we wnętrzach. Konieczne jest też ukrycie prywatnych przedmiotów, porządek i dbałość o detale, takie jak talerz z owocami, tekstylia kuchenne w takich samych kolorach, książka na stoliku nocnym, zapach pieczonego chleba (możesz włożyć do piekarnika talerzyk z kroplami aromatu do pieczenia) czy aromat kawy.

Oto najważniejsze zasady home stagingu:

  • Ściany – czyste, o neutralnych kolorach. Unikaj pstrokatych tapet, staromodnych dekoracji, jaskrawych kolorów i… brudu.
  • Meble – nie może być ich za dużo i muszą być schludne. Możesz albo postawić na nowy zestaw mebli, albo odrestaurować stare, malując je lub oklejając.
  • Podłogi – parkiet możesz wycyklinować, fugi między płytkami dokładnie wyczyścić, zdjąć stare linoleum czy pomalować kafelki. Na korzyść zadziała na pewno wymiana podłóg (zwłaszcza tych bardzo zniszczonych), jednak to podniesie koszt przygotowywania mieszkania na wynajem lub sprzedaż.
  • Oświetlenie – zadbaj o odpowiednie światło w mieszkaniu. Boczne oświetlenie doda wnętrzom klimatu i pozwoli wydzielić strefy. Możesz postawić na lampy, kinkiety czy girlandy. Pamiętaj jednak aby nie przedobrzyć.
  • Okna – muszą być przede wszystkim czyste. Możesz powiesić też gładkie firanki i zasłony w neutralnych barwach. Na pewno zdejmij stare, nieestetyczne żaluzje.
  • Dekoracje i detale – trzymaj się zasady umiaru. Nie zagracaj mieszkania. Pozbądź się nadmiaru bibelotów. Postaw na dodatki w jednym kolorze lub na wybrany wzór. Trzymaj się jednego motywu przewodniego. Na stole postaw talerz z owocami, na blacie w kuchni tacę z filiżankami, zapal świeczkę, a na wieszaku powieś kilka ubrać o podobnych odcieniach.

Musisz oczywiście zadbać też o porządek. Mieszkanie powinno być nieskazitelnie czyste, schludne i zadbane.

Planujesz sprzedać lub kupić mieszkanie lub dom? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić i jak przeanalizować umowę. Więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie: pewnylokal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *