Często dzieje się tak, że po długim dniu w pracy – szczególnie w pozycji stojącej lub przy wyczerpujących plenerach, zaczynamy myśleć o kręgosłupie wtedy, gdy coś zaczyna nam doskwierać – ból, przykurcze, ograniczone ruchy. W końcu kto by się przejmował plecami, szyją czy barkami, jeśli nie dają żadnych symptomów, że coś jest nie tak? Nic bardziej mylnego. O kręgosłup trzeba dbać właśnie po to, by zapobiec urazom, przykrym dolegliwościom czy ograniczeniom ciała. Jest to bardzo ważne dla każdego człowieka, ale dla osób aktywnych – szczególnie. Problemy z kręgosłupem mogą bowiem skutecznie utrudnić uprawianie sportów. Z drugiej strony – niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą nasz kręgosłup obciążać. Co oprócz dobrej techniki podczas treningów sprawi, że kręgosłup będzie nam wdzięczny? Sprawdźmy!
Podstawowe zasady higieny kręgosłupa – codzienne nawyki
Noś wygodne buty na podwyższeniu o odpowiedniej wysokości?
Jakie to odpowiednie podwyższenie? Obcas czy koturn nie mogą być za wysokie, ale buty nie powinny być też całkiem płaskie. Podwyższenie powinno mieć wysokość około 2 (do 3) centymetrów. Dzięki temu stopa będzie układać się odpowiednio, a kręgosłup nie będzie obciążony.
Jeśli uprawiasz sport, np. biegasz, postaw na wyprofilowane obuwie, przystosowane do danej dyscypliny. W żadnym wypadku nie biegaj np. w trampkach czy tenisówkach.
Śpij w pozycji embrionalnej
To najbardziej naturalna dla kręgosłupa pozycja podczas snu. Jeśli bolą Cię plecy, możesz położyć się na kilka chwil na podłodze i unieść nogi (zgięte położyć na łóżku). Pamiętaj też, by nie spać na zbyt miękkim materacu.
Wysypiaj się i odpoczywaj
Podczas snu organizm najbardziej się regeneruje. Poza tym stres i zmęczenie wywołują skurcze mięśni. To z kolei ma negatywny wpływ na kręgosłup i powoduje uczucie bólu. Przy bólach kręgosłupa zbawienne okazują się często masaże i wizyty u rehabilitanta.
Uprawiaj sport
Spacer, pływanie, bieganie działają korzystnie na kręgosłup. Ważne jest, aby podczas biegania pamiętać o odpowiedniej pozycji – trzymaj wysoko głowę, miej wyprostowane plecy, pilnuj, by stopy były ustawione równolegle względem siebie i nie stawiaj stopy na same palce.
Na kręgosłup zbawienny wpływ ma pływanie. W wodzie rozluźniają się mięśnie, ponieważ ciężkość ciała się mniejsza. Pływanie oprawia też kondycję i wzmacnia ciało. Silne mięśnie lepiej chronią kręgosłup.
Dźwigaj z głową
dotyczy to zarówno dźwigania toreb, podnoszenia ciężkich przedmiotów, jak i dźwigania ciężarów na siłowni. Nigdy nie podnoś nic ciężkiego na wyprostowanych nogach! Zanim coś dźwigniesz, przykucnij. Jeśli podniesiesz coś ciężkiego na wyprostowanych nogach, ciężar przeniesie się przede wszystkim na kręgosłup. To z kolei toruje prostą drogę do kontuzji.
A co jeśli takie „domowe” sposoby nie działają? Wybierz się na konsultację do fizjoterapeuty czy osteopaty. Być może specjalista zaleci Ci masaże, ćwiczenia lub nastawianie kręgosłupa.