Islandia ciekawostki

Islandia – ciekawostki i fakty

Islandia to kraj, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Mimo to nadal znaczna część wyspy jest niedotknięta turystyką, a mało tego – nawet niezamieszkana. Głównie z powodu trudnego klimatu, jaki panuje w większości kraju. Mimo iż Islandia to kraj o zachwycających krajobrazach, nie jest miejscem dla każdego. Jeśli lubisz tropikalne wakacje, gługie słoneczne dni, ciepłe wieczory i wylegiwanie się na leżaku przy basenie, wizyta na Islandii może dać Ci się we znaki. Mimo to zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o krainie ognia i lodu.

Islandia ciekawostki

Czy wiesz, że…

Ceny na Islandii są bardzo wysokie. Do najbardziej ekskluzywnych, przez co też najdroższych, produktów należy… alkohol. Mieszkańcy wyspy i turyści mają dostęp do alkoholu tylko w sklepach kontrolowanych przez rząd. W dodatku sklepy te są zamknięte wieczorami oraz we wszystkie weekendy i święta.

Rynek pracy w Islandii jest bardzo atrakcyjny, a pracy na wyspie nie brakuje. Ponadto zarobki są wysokie i rosną tym bardziej, im lepiej zna się język islandzki. Co ciekawe, wiele osób, które nauczyły się islandzkiego uważa, że wbrew pozorom nie jest to język bardzo trudny – przynajmniej dla Polaków.

Po Islandii trudno jest poruszać się bez prawa jazdy. Jeśli nie prowadzisz samochodu, a chcesz wyjechać np. do Reykjavíku, przygotuj się na to, że możesz mieć spore kłopoty z przemieszczaniem się po mieście. Dlaczego? Komunikacja miejska w Islandii pozostawia wiele do życzenia – jest niepunktualna i bardzo droga.

Nie tylko komunikacja miejska się spóźnia – Islandczycy również. Mieszkańcy Islandii słyną z niepunktualności. Oczywiście nie jest to regułą, ale znaczna część mieszkańców wyspy umówioną godzinę spotkania traktuje jako sugestię. 😊 Islandczycy po prostu żyją we własnym tempie.

Nie tylko komunikacja miejska i Islandczycy się spóźniają – poczta również. 😊 Wieść niesie, że w porównaniu do poczty islandzkiej, poczta w Polsce działa niczym szwajcarski zegarek. Otrzymałeś szybko przesyłkę z pieczątką pocztową z Islandii? Masz wyjątkowe szczęście!

Woda w kranie trąci siarką. Ma nieprzyjemny zapach i smak. Jeśli jedziesz na Islandię, przygotuj się na to, że upłynie trochę czasu, zanim się do tego przyzwyczaisz.

Kilka faktów o Islandii

Powierzchnia Islandii to niespełna 102 000 km kwadratowych. Na wyspie mieszka około 316 000 ludzi, a to prawie półtora miliona mniej niż w Warszawie! Połowa ludności kraju mieszka w Reykjavíku – stolicy państwa.

Islandia jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, a ukształtowanie terenu i klimat sprawiają, że życie w wielu miejscach wyspy jest wręcz niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Na południowej części wyspy panuje klimat umiarkowany chłodny. Północna część Islandii to klimat subpolarny. Latem średnie temperatury wynoszą 9-12 stopni, a zimą od -5 do 0 stopni Celsjusza.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych Islandia jest krajem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Oferuje widoki, jakich nie spotkasz nigdzie indziej i daje możliwość wykonania pięknych, zapierających dech w piersiach zdjęć. Na Islandii możesz sfotografować zarówno wulkany czy gejzery, jak i lodowce, góry oraz bezkresne doliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *