Ikony designu

Najsłynniejsze projekty ikon designu: Inspiracje dla twórców i projektantów

Są takie meble, które na zawsze zapisały się w historii designu i są rozpoznawalne po dziś dzień, mimo że nierzadko liczą sobie nawet kilkadziesiąt lat. Poznajmy kilka przykładów ikonicznych projektów, które stały się inspiracją dla innych twórców i projektantów.

Fotel The Eames Lounge

Fotel The Eames Lounge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mebli. Jest to też jeden z chętniej kopiowanych projektów. Został zaprojektowany przez Ray i Charlesa Eamesów. Jego historia sięga lat 50. XX wieku. I choć para projektantów za cel obrało sobie projektowanie mebli dostępnych dla jak najszerszej grupy odbiorców, to stworzyli też ten wyjątkowy, luksusowy mebel, na który z pewnością nie było stać większości konsumentów.

Zestaw – bo tym właściwie jest The Eames Lounge – składa się z wygodnego fotela oraz podnóżka. Sam fotel łączy w sobie wygodę i elegancję. Ma cechy zarówno klasycznego fotela salonowego, jak i angielskiego fotela klubowego. Łączy w sobie ciepło drewna i elegancję skóry. Dziś dostępny jest w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych.

Co ciekawe inspiracją do kształtu mebla oraz wykorzystania skóry naturalnej, była rękawica baseballowa.

Ikony designu
Źródło: Wikimedia Commons, Autor: I, Sailko

Playwood Chair LCW

LCW, czyli Lounge Chair Wood, w plebiscycie magazynu „Time” zdobył zaszczytne miano krzesła stulecia. To kolejny mebel projektu Ray i Charlesa Easmów. Powstał w latach 1945-1946, czyli w czasach wczesnych eksperymentów pary z trójwymiarową formą sklejki, która wówczas była materiałem innowacyjnym i jeszcze niepopularnym. Mebel zachwyca swoją lekkością, elegancją i wygodą.

Krzesło dostępne jest dziś w różnych wersjach kolorystycznych oraz opcjonalnie z obiciem skórzanym w różnych kolorach. Za jedną sztukę tego niskiego, acz wygodnego, designerskiego krzesła należy zapłacić minimum 7 000 zł.

Fotel Egg Chair

Słynny fotel „Jajo” to mebel, którego projekt nawet w dzisiejszych czasach wydaje się bardzo współczesny i nowoczesny. Wyobraźmy sobie więc, jaką sensację wywołał w latach 50. XX wieku, kiedy to zadebiutował. Twórcą prototypu był duński architekt Arne Jacobsen.

Opływowy, zakrzywiony kształt mebla miał być kontrastem dla ostrej, kanciastej bryły hotelu Sas Royal Hotel, którego projektantem był nie kto inny jak… Arne Jacobsen. Forma fotela wykraczała wówczas daleko poza ówczesne wyobrażenie o meblach. Sam projekt fotela i jego wygoda zostały docenione dopiero po czasie.

Ikony designu Egg Chair
Źródło: Wikimedia Commons, autor: Nasjonalmuseet

Sofa Florence Knoll

Przesiądźmy się z krzeseł i foteli na designerską sofę, zaprojektowaną przez jedną z ikonicznych projektantek lat 50. – Florence Knoll. Ta klasyczna, minimalistyczna i geometryczna w formie sofa stała się jedną z najcenniejszych perełek designu. Mimo iż od jej premiery minęło już 70 lat, to projekt do dziś zachwyca swoją nowoczesnością. To jeden z tych mebli, które stały się symbolem ponadczasowości.

Stół Tulip

Zapraszamy do stołu. A konkretniej do stołu, który zadebiutował w 1957 roku i którego twórcą był Eero Saarinen – pochodzący z Finlandii amerykański projektant. Mebel charakteryzuje jednolita forma i okrągły blat wsparty na jednej nodze. Design tego stołu wyróżniają: spokój, harmonia i porządek. Nazwa Tulip to w tłumaczeniu na polski tulipan, czyli kwiat, do którego kształtem nawiązuje stół. Tulip to dziś klasyka wzornictwa i forma chętnie odtwarzana przez innych projektantów.

Ikony designu stół Tulip
Źródło: Wikimedia Commons, Autor: Helsingin kaupunginmuseo

To tylko kilka przykładów ikonicznych mebli, które na stałe zapisały się w historii designu. A jakie są Twoje ulubione projekty? Czy też chętnie wracasz do wzornictwa z minionych dekad?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *