Rower trekkingowy nadaje się zarówno do jazdy turystycznej, jak i miejskiej. Sprawdza się w różnych warunkach. Mają uniwersalną budowę i zapewniają komfort podczas jazdy. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jakie rowery przypomina i czy to pojazd, jakiego szukasz.
Rower trekkingowy – budowa
Rower trekkingowy plasuje się gdzieś pomiędzy rowerami górskimi, towerami szosowymi i rowerami fitness, łącząc w sobie wiele zalet. Rowery trekkingowe nazywane są często rowerami turystycznymi – możesz bowiem zwiedzać na nich miasta, jeździć po ubitych, leśnych i polnych drogach, jak i udać się w daleką wyprawę po szosie.
Charakterystyczne elementy rowerów trekkingowych to:
- Błotniki, bagażnik, oświetlenie dynamo, stopka.
- Wygodna kierownica – prosta lub z rogami skierowanymi ku górze. Kierownica znajduje się zazwyczaj wyżej niż np. w rowerze szosowym, dzięki czemu pozycja podczas jazdy jest wygodna.
- Stalowe, sztywne widelce (ewentualnie amortyzatory, ale rzadziej).
- Miejsce na bidon i pompkę.
- Koła o średnicy 27 lub 28 cali i średniej grubości oponach (grubsze niż w rowerach szosowych, ale cieńsze niż w rowerach górskich) – dzięki temu opór podczas jazdy jest minimalny.
- Siodełka – często na sprężynach, montowane wyżej niż w rowerach górskich. Siodełka są miękkie i wygodne, dzięki czemu można na nich siedzieć wygodnie podczas długich wycieczek.
Ramy rowerów trekkingowych oraz inne elementy wyposażenia powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Rowery najwyższej klasy nie są bardzo ciężkie, jednak za tę lekkość trzeba zapłacić często nawet kilka tysięcy złotych. Średniej jakości rowery trekkingowe mogą ważyć nawet 40 kilogramów. Taki ciężar ma jednak swoje zalety – rower pozostaje stabilny, zarówno podczas wjazdów, jak i zjazdów czy na silnym wietrze.
Rower trekkingowy – dla kogo?
Rowery trekkingowe mogą być wykorzystywane na wiele równych sposobów. Możesz takim rowerem jeździć po mieście, ponieważ jest on wygodny. Ponadto możesz wykorzystać bagażnik, a do tego zamontować specjalne torby czy sakwy, w których będziesz mógł wozić np. zakupy czy ubrania na siłownię.
Poza tym rower trekkingowy nadaje się także do długich, wielokilometrowych wycieczek po szosach czy ubitych, leśnych bądź polnych drogach.
Jeśli potrzebujesz roweru nieco bardziej wyczynowego, możesz postawić na model bez dodatków, takich jak bagażnik, błotniki czy stopka, albo zdecydować się na rower crossowy – to nieco bardziej wytrzymały i „wyczynowy” rower trekkingowy.