Zdjęcie na LinkedIn to pierwszy element profilu, który widzą Twoi potencjalni pracodawcy, zleceniodawcy czy współpracownicy. To na nim w pierwszej kolejności zawiesza się oko, a dopiero później na imieniu i nazwisku, opisie czy doświadczeniu. Warto więc, by reprezentować dobrze swój profil, aby nowy pracodawca czy klient złapał przynętę.
Jak zrobić zdjęcie profilowe na LinkedIn? Podstawy
Przede wszystkim zdjęcie na LinkedIn powinno być aktualne. Długo nie zmieniana, kiepskiej jakości fotografia nie będzie świadczyć dobrze o Twoim profilu. Dlaczego? Ponieważ konto może wyglądać na zapomniane i nieaktualizowane.
Dobrze byłoby (choć nie jest to warunek konieczny do spełnienia), aby zdjęcie było takie samo we wszystkich profilach społecznościowych. Dzięki temu łatwiej będzie Cię rozpoznać, a Twoje konta będą wyglądać spójnie. Wykorzystanie tej samej fotografii ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób, które budują własną markę osobistą.
Jeśli prowadzisz firmę, jesteś freelancerem lub chcesz być kojarzony z firmą, w której pracujesz, postaw na zdjęcie z kolorami marki. Możesz wykorzystać np. na ramkę zdjęcia w wybranych barwach, strój lub tło w konkretnym kolorze czy delikatny filtr. Wszystko to wzmocni wizerunek firmy. Zwłaszcza, gdy Twoi pracownicy lub współpracownicy zastosują te same triki.
Zdjęcie profilowe powinno być też wyraźne i dobrze prezentować Twoją postać. Zrezygnuj z fantazyjnych filtrów czy blurowania, nie dodawaj zdjęcia całej sylwetki, tylko raczej zdjęcie twarzy lub popiersia.
Zadbaj o odpowiedni wizerunek
LinkedIn to platforma, która służy przede wszystkim do rozwoju kariery, znajdywania pracowników, pracodawców czy klientów. W związku z tym zdjęcie profilowe powinno prezentować przede wszystkim Twój wizerunek zawodowy. Warto postawić na strój, który pasuje do branży, w jakiej działasz czy do stanowiska, na jakie chcesz aplikować.
Osoba zajmująca się prowadzeniem i organizacją eventów sportowych ubrana w pełny garnitur, animatorka dziecięca w żakiecie, dyrektor finansowy w bluzie czy mechanik samochodowy pozujący na tle flipchartu nie będą wyglądać zbyt wiarygodnie.
Ubierz się estetycznie i schludnie, ale nie przesadź z elegancją, jeśli nie jest to wpisane w Twój obecny czy potencjalny zawód. Nie idź zbyt duży casual, jeśli na co dzień w pracy musisz ubierać się zgodnie z określonym dress codem.
Oświetlenie przede wszystkim
Jeśli mielibyśmy wskazać jeden techniczny aspekt robienia zdjęć na LinkedIn, o który koniecznie trzeba zadbać, byłoby to dobre oświetlenie. Na nic zda się profesjonalne tło, odpowiedni strój czy dobry kadr, jeśli zdjęcie będzie prześwietlone, za ciemne, za ciepłe (i za żółte) lub za zimne (i niebieskie). Jeśli nie masz profesjonalnych lamp albo używasz aparatu w telefonie, zdjęcie zrób w świetle dziennym, w jasnym pomieszczeniu, przy oknie lub ewentualnie na zewnątrz. Pamiętaj jednak, by nie stawać w pełnym słońcu, ponieważ zbyt intensywne promienie słońca mogą zadziałać na niekorzyść fotografii (nie wspominając o trudności z utrzymaniem odpowiedniej mimiki).
Oto kilka innych, ważnych wskazówek:
- Jeśli robisz zdjęcie telefonem, wyłącz lampę błyskową. Najprawdopodobniej prześwietli fotografię.
- Twoja twarz będzie wyglądać najkorzystniej wtedy, gdy nie będą na nią padać żadne cienie.
- Najlepiej byłoby, aby światło padało na Ciebie równo z każdej strony, jednak pamiętaj, by źródła światła nie były zbyt mocne.
- Nie rób zdjęcia pod światło.
- Nie używaj lamp, które zmienią kolor Twojej skóry na nienaturalny.
- Jeśli robisz zdjęcie w domu, a dzień nie jest bardzo słoneczny, odsłoń firany i zasłony – wszystko, co w jakikolwiek sposób może ograniczać dopływ światła. Z drugiej strony, jeśli słońce świeci zbyt intensywnie np. tylko z jednego okna, przysłoń je delikatnie w taki sposób, by optymalnie wykorzystać natężenie światła.
Jakie tło wybrać?
Jeśli nie masz pewności, jak zagrać tłem, stań po prostu na tle gładkiej ściany. Tło powinno być neutralne, najlepiej jasne, i nie powinno odciągać uwagi od Twojej twarzy, bo to ona ma przykuwać uwagę – takie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze. Nie stawaj na tle regału z książkami, obrazów czy mebli (chyba że jesteś w biurze, a tło będzie odpowiednio rozmyte).
Podsumowując, zdjęcie profilowe na LinkedIn powinno pasować do charakteru Twojej pracy. Powinno być wyraźne, jasne i aktualne. Pamiętaj też, by zdjęcie było dobrze wykadrowane. Zwróć uwagę, czy głowa nie jest przycięta, a Twoja twarz nie zajmuje 90% zdjęcia. Ustaw aparat na statywie lub poproś kogoś o zrobienie Ci fotografii. Selfie nie będzie najlepszym pomysłem. 🙂