jak zrobić zdjęcie do dowodu

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego lub paszportu w domu?

Chcesz wyrobić dokument – dowód osobisty bądź paszport – dla siebie lub swojego dziecka? Konieczne będzie dopełnienie kilku formalności, takich jak złożenie wniosku czy przygotowanie odpowiedniego zdjęcia. Nie oznacza to jednak, że obowiązkowo musisz korzystać z usług pracowni fotograficznej. Jeżeli chcesz, możesz wykonać zdjęcie do dowodu lub paszportu w domu. Sprawdź, jak to zrobić.

Zdjęcie do dowodu – najważniejsze informacje

Zdjęcie, które znajdzie się w dowodzie osobistym lub paszporcie, musi być aktualne. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów. Ponadto, musisz pamiętać, by:

  • na zdjęciu nie znajdowały się dodatki, które w jakikolwiek sposób utrudniają rozpoznanie twarzy, takie jak okulary przeciwsłoneczne, czapki, kapelusze (wyjątkiem są nakrycia głowy, które nosisz ze względów religijnych – o ile nie zasłaniają twarzy) czy wyrazista, duża biżuteria;
  • w kadrze znalazła się nie tylko twarz, ale cała głowa, szyja i górna część barków (jeżeli masz wysoką fryzurę, np. koka upiętego na czubku głowy – nie musi on znajdować się w kadrze);
  • twarz powinna zajmować zdecydowaną większość kadru – od 70 do 80%.

Co ponadto? W dalszej części tekstu przyglądamy się pozostałym wymaganiom. 

Zdjęcie do dowodu a okulary

Jeżeli nosisz okulary korekcyjne, nie musisz zdejmować ich do zdjęcia paszportowego czy zdjęcia do dowodu – chyba że oprawki zasłaniają Twoje oczy lub w szkłach odbijają się refleksy świetlne. W takim wypadku będziesz musiał zrobić zdjęcie bez okularów. Wyjątkiem są pociemniane okulary, które nosisz ze względu na chorobę oczu. Możesz mieć je na sobie podczas robienia zdjęcia, jednak do wniosku o paszport lub dowód będziesz musiał dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności.

Soczewki kontaktowe nie wpływają na poprawność zdjęcia, o ile nie zmieniają Twojego naturalnego koloru oczu. Jeżeli korzystasz z kolorowych szkieł kontaktowych (zmieniających barwę tęczówki), będziesz musiał zdjąć je na czas zdjęcia.

Jak pozować do zdjęcia do dowodu lub paszportu?

Aby odpowiednio ustawić twarz do zdjęcia, kieruj się poniższymi wskazówkami:

  • skieruj twarz prosto w obiektyw aparatu – unikaj przekrzywiania głowy na boki, do przodu lub do tyłu, nie ustawiaj się profilem lub półprofilem do aparatu (na zdjęciu musi być wyraźnie widoczny owal twarzy);
  • przyjmij neutralny wyraz twarzy – nie uśmiechaj się, zamknij usta;
  • miej otwarte oczy i zadbaj o to, by oczy i brwi nie były zasłonięte włosami (uszy mogą być niewidoczne).

Jeżeli stan zdrowia nie pozwala na spełnienie jakiegokolwiek z powyższych wymagań, możesz zostać z niego zwolniony. 

Fotografujesz małe dziecko? Maluch (do 5 roku życia) może uśmiechać się lub mieć zamknięte oczy na zdjęciu.

Jakość zdjęcia do dowodu lub paszportu

Zdjęcia do dokumentów muszą być wykonywane na jednolitym, białym tle. Niedopuszczalne są jakiekolwiek ozdoby, obecność innych osób czy przedmiotów w kadrze. Ponadto, twarz musi być jednolicie oświetlona – bez jakichkolwiek blasków światła lub cieni.

Oczywiście, zdjęcie do paszportu czy dowodu osobistego, musi być ostre (aby uniknąć rozmazania czy pikseli, lepiej zrezygnować z zoomu) i utrzymane w neutralnej kolorystyce.

Jeżeli chcesz zretuszować zdjęcie, możesz skorzystać z jednego z polecanych przez nas programów:

Programy graficzne dla amatorów (i nie tylko)

Pamiętaj jednak, że efekt musi być naturalny, a rysy twarz nie mogą zostać zmienione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *