Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz latać dronem

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz latać dronem?

Latanie dronem to fascynujące zajęcie, jednak wymaga przygotowania, nie tylko technicznego. Musisz nauczyć się obsługi swojego drona, nabrać wprawy w sterowaniu nim, a także wiedzieć, gdzie możesz latać, a gdzie jest to surowo zabronione lub niewskazane. Sprawdź, co warto wiedzieć o lataniu dronem, zanim w pełni rozwiniesz skrzydła w tej dziedzinie.

Poznaj dobrze swojego drona

Żeby bezpiecznie latać dronem, a tym bardziej, żeby kręcić dobre filmy czy robić zdjęcia, musisz dobrze poznać swój sprzęt. Choć rozumiemy, że nie każdy lubi czytać instrukcje, to zdecydowanie odradzamy bazowanie wyłącznie na intuicji. „Jakoś to będzie” w tym przypadku może skończyć się rozbiciem Twojej nowej, zapewne nietaniej, „zabawki”.

Wskazówka! Niektóre urządzenia mają wbudowane specjalne tryby, które ułatwiają posługiwanie się dronem i są przydatne szczególnie dla osób początkujących. Pozwalają one np. na ograniczenie wysokości czy prędkości drona, a to z kolei zapobiega przed ucieczką Twojego sprzętu za daleko lub za wysoko.

Okiełznaj sposób sterowania

Sterowanie, układ przycisków i drążków oraz ich czułość mogą różnić się w zależności od modelu drona. Kontrolowanie sprzętu przy pomocy pilota/kontrolera wymaga wprawy i wyczucia, ale jednocześnie taki sposób jest łatwiejszy dla osób początkujących niż sterowanie dronem przy pomocy dotykowego ekranu w telefonie lub tablecie.

Na  pilocie dostępne są zwykle dwa drążki. Najczęściej lewy służy do zmiany wysokości drona i obracania nim wokół jego osi w lewo lub w prawo. Prawym drążkiem zmienia się kierunek lotu drona (przód, tył, lewo, prawo). Mimo iż teoretycznie sterowanie urządzeniem nie jest skomplikowane, to zdecydowanie polecamy nabranie wprawy przed pierwszym, dalszym lotem.

Zanim polecisz dalej i wyżej. Nauka i trening

Poszukaj dobrego miejsca do nauki latania i treningów. Proponujemy, żeby na początek omijać tereny:

  • położone nad wodą (ryzyko kąpieli drona),
  • blisko zabudowań (ryzyko rozbicia),
  • blisko gór (ryzyko wędrówki w trudnodostępne miejsce),
  • na których przebywają ludzie (gdyby dron upadł, mógłby wyrządzić komuś niemałą krzywdę).

Najlepiej uczyć się i trenować w stosunkowo pustym miejscu, np. na polu czy dużej polanie. Sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe drzewa, linie energetyczne czy inne wysokie obiekty, żeby wiedzieć, w które rejony nie latać.

Ważne! Przed każdym lotem sprawdź poziom naładowania baterii i zabierz dodatkowe baterie. Jedna naładowana bateria wystarcza zazwyczaj na maksymalnie 30 minut lotu (a to i tak bardzo dobry wynik).

Gdzie nie latać?

Wiesz już, gdzie nie latać, żeby nie zniszczyć drona i nie zrobić nikomu krzywdy. Teraz czas na przyjrzenie się przepisom.

Latanie dronem jest zabronione w okolicach lotnisk i terenów wojskowych, a także na terenach parków narodowych i w innych miejscach, które są obwarowane odrębnymi zasadami w zakresie bezpieczeństwa. Ale nie tylko tam. Niektóre kraje w ogóle zabraniają latania na ich terenach. Są to np. Egipt, Tunezja, Maroko czy Kuba. Dronem nie polecisz też np. w Nowym Jorku, na Times Square. Bez specjalnego zezwolenia nie nagrasz meczu ani koncertu na stadionie czy w innym miejscu publicznym, nie polecisz w mieście w okolicach takich miejsc jak banki, urzędy, elektrownie (oraz inne instytucje o strategicznym znaczeniu dla państwa), szpitale czy bazy służb ratowniczych. Poza tym nawet osoby z dużym doświadczeniem nie powinny latać dronami tuż nad głowami ludzi (w zasięgu ich rąk), a także w zamkniętych pomieszczeniach np. halach.

Zanim zaczniesz latać, upewnij się, czy w danym miejscu jest to dozwolone.

Kiedy latać? Czy pogoda ma znaczenie?

Niesprzyjające warunki dla dronów to silny wiatr i deszcz. Unikaj latania w takich okolicznościach, jeśli jesteś na początku swojej przygody z lataniem. Dopiero po wielu wylatanych godzinach nabierzesz wystarczająco dużo praktyki, żeby okiełznać swój sprzęt w takich warunkach pogodowych.

Jeśli planujesz robić zdjęcia lub nagrywać filmy, zwróć uwagę na światło. Lepsze efekty osiągniesz, latając rano lub po południu, a nie w pełnym słońcu, w środku dnia. Zwłaszcza w okolicach wschodu i zachodu słońca światło jest miękkie, klimatyczne i przyjemne.

Na koniec wskazówka! Jeśli chcesz nagrywać filmy z drona, zaplanuj, co i jak pokażesz. Pomyśl, jakie ujęcia i kadry chcesz zarejestrować. Pamiętaj, że ruch w kadrze doda dynamiki filmowi i sprawi, że będzie ciekawszy. Im niżej nad ziemią polecisz, tym nagranie będzie bardziej energiczne (pamiętaj jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa). Wypatruj czy wokół drona dzieje się coś wartego uwiecznienia i nagraj to. Pomyśl, jaką historię i w jaki sposób chcesz opowiedzieć dzięki nagraniom z lotu ptaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *