Praca w IT bez doświadczenia

Jak zdobyć pracę w IT bez doświadczenia w branży?

„A trzeba było pracować w IT” – czy zdarzyło Ci się słyszeć albo wypowiedzieć takie zdanie? Praca w IT kojarzy się z bardzo dobrymi zarobkami i perspektywami na przyszłość, a doświadczenie w tej branży zapewnia dziś dobrą pozycję na rynku pracy. Czy można jednak zacząć pracę w IT, nie mając doświadczenia i przebranżowić się nawet w późniejszym wieku? Można! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak dostać się do branży IT bez doświadczenia.

Praca w IT od zera? Zacznij od researchu

Rozeznaj się w charakterystyce poszczególnych zawodów. Zbierz informacje na temat stanowisk i sprawdź, do których jest Ci najbliżej – zarówno pod kątem już zdobytych umiejętności, jak i Twoich zainteresowań oraz planów na przyszłość.

Czym możesz zajmować się w IT? Oto kilka przykładów:

  • przetwarzaniem, przechowywaniem i bezpieczeństwem danych (Data Science),
  • projektowaniem i wdrażaniem stron www czy aplikacji mobilnych (UI/UX Design),
  • tworzeniem wyspecjalizowanych oprogramowani np. dla firm czy na urządzenia codziennego użytku (programowanie),
  • tworzeniem gier komputerowych,
  • grafiką,
  • rekrutacją do działów IT,
  • koordynacją projektów czy rozwojem produktów IT (Project/Product Management).

Co dalej? Trzymaj rękę na pulsie i daj się zauważyć

Gdy już zdecydujesz, jaki obszar IT jest Ci najbliższy, zaplanuj dalsze działania. Poszerzaj swoją wiedzę nie tylko stricte techniczną, ale też tę dotyczącą funkcjonowania branży, która bardzo dynamicznie się rozwija i charakteryzuje się dużą zmiennością.

Jak zdobywać umiejętności i wiedzę? Oto kilka pomysłów:

  • Bierz udział w bootcampach, hackathonach i programach nauczania organizowanych przez firmy IT, a także w branżowych konferencjach.
  • Poszukaj stażu w firmie z branży IT.
  • Śledź trendy, czytaj branżowe raporty.
  • Oglądaj tutoriale na YouTubie.

Żeby zdobyć pracę w IT – nawet bez doświadczenia – daj się zauważyć. Jak?

  • Jeśli jeszcze nie masz konta na platformie LinkedIn, załóż je i działaj aktywnie. Pozwoli Ci to poszerzać sieć kontaktów, szukać ofert pracy, dać się zauważyć rekruterom, a także śledzić doniesienia z branży.
  • Dołącz do społeczności takich jak GitHub czy StackOverflow, a także do grup np. na Facebooku czy LinkedInie, które zrzeszają osoby działające w branży IT.
  • W swoich mediach społecznościowych dziel się kolejnymi zdobytymi umiejętnościami. Dodawaj informacje o udziale w szkoleniach czy konferencjach.

Pokazuj swoją proaktywną postawę. Szukaj możliwości rozwoju. Pokaż, że nie boisz się zmian. To cechy, które team leaderzy i rekruterzy bardzo doceniają.

Co musisz umieć, żeby dostać pracę w IT?

Szukając pracy w IT warto zdobyć choć podstawowe umiejętności techniczne, m.in. z zakresu języków programowania, baz danych, technologii chmurowych, automatyzacji procesów (RPA), tworzenia stron www np. na WordPressie (w zależności od tego, w którym kierunku chcesz się rozwijać).  Nie obejdzie się też bez znajomości języka angielskiego. Techniczne zagadnienia i komendy (a także znaczna część informacji) występują w większości właśnie po angielsku.

Na rynku pracy bardzo ważne są nie tylko umiejętności techniczne, ale też tzw. kompetencje miękkie, także w branży IT. Cechy takie jak komunikatywność, empatia czy elastyczność są bardzo często pożądane przez rekruterów, czy team leaderów. Ponadto bardzo istotna jest też umiejętność rozwiązywania problemów, cierpliwości i skrupulatności. Nierzadko rozwiązanie problemu wymaga bowiem wielogodzinnego researchu.

Ważna wskazówka na koniec. Jeśli zaczniesz przygotowania już dzisiaj, za kilka miesięcy możesz zobaczyć zdumiewające rezultaty swoich działań. Ważne, by działać metodycznie i konsekwentnie, nawet małymi kroczkami. Na duże sukcesy nie zawsze składają się wielkie, przełomowe decyzje i zmiany – często są one wynikiem codziennych, drobnych nawyków, które w łagodny sposób, ale konsekwentnie przybliżają Cię do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *