Dall-E – obrazy generowane przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja rozwija się w błyskawicznym tempie. Rozwiązania, o których jeszcze niedawno nie śniło się nawet twórcom science-fiction, powoli stają się faktem. AI samodzielnie tworzy unikalne treści, a także grafiki. Postęp, jaki dokonuje się w tym obszarze, prawdopodobnie na zawsze zmieni fotografię, grafikę i sztukę cyfrową.

System Dall-E 2 – kto i po co go stworzył?

Dall-E, podobnie jak ChatGPT, któremu poświęciliśmy poprzedni wpis na naszym blogu, został stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Jego nazwa nawiązuje do WALL-E (robota ze słynnej animacji Pixar Animation Studios) i Salvadora Daliego – jednego z najsłynniejszych malarzy surrealistycznych. 

Sprawdź:

Co to jest ChatGPT i go czego może Ci się przydać?

Dall-E, korzystając ze sztucznej inteligencji, generuje obrazy na podstawie opisu stworzonego przez użytkownika. Podczas pierwszej oficjalnej prezentacji rozwiązania, system poproszono o stworzenie obrazu czajnika w kształcie awokado oraz kotów grających w szachy. Efekty były zdumiewające. 

Już po pierwszym użyciu Dall-E oczywiste staje się, że narzędzie zrewolucjonizuje świat grafiki – wspierając twórców nowymi, niedostępnymi dotychczas rozwiązaniami. Lub całkowicie ich zastępując.

Jak działa Dall-E?

Zasada działania Dall-E jest prosta: opisujesz, czego potrzebujesz, a on dostarcza Ci grafikę. Nie musisz posługiwać się skomplikowanym słownictwem – system doskonale rozumie naturalnie skomponowane zdania. Nie musisz również ograniczać swojej wyobraźni, ponieważ Dall-E świetnie radzi sobie nawet z najbardziej abstrakcyjnymi zadaniami.

Chcesz otrzymać olejny obraz, który przedstawia kapibarę w okularach przeciwsłonecznych, grającą na konsoli w niebieskim pomieszczeniu? Nie ma problemu. Potrzebujesz grafiki z krajobrazem Nowego Jorku, w stylu Zdzisława Beskińskiego? Bardzo proszę. 

Jedyne ograniczenie, z jakim musisz się liczyć, dotyczy treści seksualnych i przemocy. Narzędzie nie wygeneruje obrazów zawierających takie elementy.

Dall-E nie tylko tworzy, ale również pozwala edytować Twoje pliki lub zdjęcia. Chcesz dodać do swojego selfie pandę? Wzbogacić swoją grafikę o dodatkowe elementy lub nadać jej określony styl? 

Grafika tworzona przez AI – szansa czy zagrożenie?

Dzięki Dall-E każdy może stworzyć własną, unikalną grafikę. Wystarczy, że będziesz mieć pomysł i odpowiednio go opiszesz. Sztuczna inteligencja zrobi za Ciebie całą resztę. Co to oznacza w szerszej perspektywie?

Przede wszystkim, koniec pewnej epoki dla grafiki i fotografii użytkowej. Rozpowszechnienie AI prawdopodobnie wykluczy konieczność korzystania ze stocków czy zamawiania grafik ilustracyjnych. Obrazy, które widujemy codziennie – na reklamach, bannerach, w gazetach – najpewniej będą tworzone przez układy sztucznej inteligencji. 

Co zrozumiałe, pojawienie się technologii tego typu, wiąże się z wieloma wątpliwościami i obawami. Najpoważniejsze z nich dotyczą możliwości tworzenia fake newsów i rozpowszechniania dezinformacji. 

Jak faktycznie będzie wyglądać przyszłość projektowana przez AI? Bez wątpienia wkrótce się o tym przekonamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *