Trendy w fotografii 2023

Trendy w fotografii w 2023 roku

Fotografia jako dziedzina sztuki w dużej mierze opiera się na unikalnych stylach twórców i niepowtarzalnym wyrazie indywidualnych wrażliwości. Nie jest jednak wolna od trendów… Wręcz przeciwnie! Moda na sposoby obróbki, kadry czy metody pracy zmienia się z każdym rokiem. Czy trzeba za nią podążać? Oczywiście, że nie. Warto jednak mieć świadomość trendów, by nadążać za oczekiwaniami odbiorców. Lub je wyprzedzać.

Zdjęcia w stylu retro

Retro vibe to prawdopodobnie najgorętszy trend ostatnich lat. W najprostszych słowach można opisać go jako efekt, który nawiązuje do fotografii lat 90. Prześwietlenia, mocny kontrast, przesycenie barw, widoczne niedoskonałości – rozmazane lub zniekształcone fragmenty obrazu. Charakterystycznym elementem tego stylu jest również data wykonania zdjęcia, pojawiająca się w kadrze. 

Aby otrzymać pożądany efekt retro, coraz więcej fotografów decyduje się na powrót do klisz i aparatów analogowych. Nie jest to jednak konieczne – odpowiednia obróbka lub gotowe filtry pozwolą stworzyć odpowiedni vibe.

Zobacz:

Co to są presety do Lightrooma, gdzie je znaleźć i jak ich używać?

Niech żyje autentyczność!

Rok 2023 w fotografii można uznać za pochwałę prostoty i zwyczajnego życia. A także za rok zdjęć reportażowych – dokumentujących zarówno wydarzenia o największej wadze, jak i codzienne, najbardziej prozaiczne sytuacje.

Coraz chętniej przedstawiamy rzeczy (oraz osoby) takimi, jakimi są w rzeczywistości – bez wycierania kurzu, pozowania, wciągania brzucha, retuszu i maskowania niedoskonałości. Zgodnie z przekonaniem, że piękno leży w prawdzie.

Trend autentycznej fotografii mocno koresponduje z ruchem body positive oraz sprzeciwem wobec nierealistycznych obrazów pojawiających się w social mediach. 

Zdjęcia z 2023 roku przedstawiają modelkę w kostiumie kąpielowym z widocznymi fałdkami na brzuchu i niedoskonałościami skóry; kuchenny blat pokryty okruszkami chleba i rozlanym sokiem pomarańczowym; autentyczne łzy i szczery śmiech. 

Obiekty w ruchu i jaskrawe światła

Na zdjęciach, które królują w 2023 roku, dużo się dzieje. I to dosłownie!

Niezwykle ciekawym foto-trendem jest rozmycie ruchomych elementów, które znajdują się w kadrze. Może być to para w tańcu, kot w trakcie skoku, rozpędzone motocykle. Cokolwiek, czemu chcesz nadać dynamizmu. 

Aby osiągnąć efekt rozmycia poruszających się obiektów, należy wydłużyć czas naświetlania kadru. 

Innym rozwiązaniem, które pozwala tchnąć energię w zdjęcia, są światła. W tym roku największą popularnością wśród fotografów cieszą się kolorowe, jaskrawe lampy (np. podłużne świetlówki RGB). Umieszczenie ich w kadrze pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt. 

Jeżeli nie chcesz inwestować w dodatkowy sprzęt oświetleniowy, możesz poeksperymentować z lampą błyskową, która również wraca w tym sezonie do łask. Warto wykorzystać ją m.in. do tworzenia niebanalnych porterów (kluczową inspiracją pozostają tutaj prace słynnego fotografa gwiazd, Terry’ego Richardsona).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *