Fotografia przyrodnicza to wyjątkowa dziedzina sztuki. Uchwycenie natury w kadrze aparatu potrafi być nie lada wyzwaniem – nie tylko dla amatorów, ale nawet dla najbardziej doświadczonych fotografów. Wymaga dużej cierpliwości, kreatywności, a często również odwagi. Jednak wysiłek jest wart efektu. Zdjęcia, które pokazują przyrodę, opowiadają niepowtarzalne historie i wzbudzają silne emocje u odbiorców. Sprawdź, co warto wiedzieć o fotografii przyrodniczej i dowiedz się, jak zacząć fotograficzną przygodę.
Fotografia natury – zapomnij o kontroli
Jeżeli dotychczas pracowałeś_aś z aparatem jedynie w studiu lub w czterech ścianach, fotografia natury może Cię zaskoczyć. I to dosłownie! Przyrody nie jesteś w stanie kontrolować ani przewidzieć (a przynajmniej nie w pełni).
Zmieniająca się pogoda – często umykająca prognozom i wszelkim przewidywaniom – światło, nad którym nie możesz w żaden sposób panować, dzikie zwierzęta, które nie są zainteresowane pozowaniem do Twojego obiektywu, rośliny, które rozkwitają i przekwitają w mgnieniu oka. Wszystkie te czynniki sprawiają, że fotografia przyrody wymaga porzucenia chęci kontroli i wyjścia ze swojej strefy komfortu.
Jak przygotować się do zdjęć przyrodniczych?
Chociaż zdarza się, że genialne zdjęcia przyrody powstają spontanicznie, najczęściej do fotografowania trzeba się solidnie przygotować. Zanim wyruszysz na szlak, łąkę do lasu czy plażę, pomyśl o:
- Odpowiedniej porze – najlepsze światło zwykle występuje wcześnie rano i wieczorem. O tych porach oświetlenie jest delikatne i miękkie, nie rzuca ostrych cieni, jak ma to miejsce w środku dnia. Aby mieć pewność, że nie przegapisz golden hour, nastaw budzik naprawdę wcześnie. Przy czym naprawdę wcześnie to raczej 5 niż 7 rano. 🙂
- Wyposażeniu – fotografia przyrodnicza często wymaga spędzania wielu godzin w jednym miejscu, na łonie natury, bez dostępu do większości wygód. Pamiętaj, by zabrać ze sobą odpowiednie ubrania, kapelusz, ochronę sprzętu fotograficznego, jedzenie, wodę i inne niezbędne rzeczy.
- Sprzęcie do fotografowania – nie musisz dźwigać ze sobą wiele sprzętu. Nie potrzebujesz również profesjonalnych urządzeń, jeżeli nimi nie dysponujesz. Podstawową sprawą jest aparat z szerokim zakresem ogniskowej (optymalny będzie obiektyw 18-55 mm). Weź ze sobą również zapasowe karty pamięci i baterie.
Tutaj przeczytasz więcej o najlepszych porach do robienia zdjęć: Golden hours, czyli kiedy najlepiej robić zdjęcia?
Ekspozycja w fotografii przyrodniczej
Praca ze nieprzewidywalnym środowiskiem oznacza trudności w ustawieniu odpowiedniej ekspozycji. Oświetlenie kadru potrafi zmieniać się z minuty na minutę. Często wystarczy, że słońce ukryje się za niewielką chmurką, by zdjęcie okazało się niedoświetlone.
Jaką mamy na to radę? Sprawdzaj ekspozycję tak często, jak to tylko możliwe. Staraj się nie ulegać nadmiernej ekscytacji i nie działać w emocjach. Myśl nie tylko o pięknie przyrody, którą obserwujesz, ale również o kwestiach technicznych.