Jak znaleźć fotografa na ślub

Fotografia ślubna – jak wybrać najlepszego fotografa?

Wybór fotografa ślubnego to bardzo ważna decyzja dla każdej pary młodej. Od tego, jakiej jakości będą zdjęcia ze ślubu i z wesela, zależeć będzie m.in. to, jak żywe będą wspomnienia z tego ważnego dnia. I choć wybór fotografów jest ogromny, to nie każdy z nich zrobi dobre fotografie. Sprawdź, jak nie dać się nabić w butelkę i jak wybrać najlepszego fotografa.

Portfolio fotografa

Zanim zdecydujesz się na współpracę z danym fotografem, koniecznie przejrzyj jego portfolio. Jeśli na stronie www fotografa jest mało zdjęć, zapytaj, czy możesz zobaczyć ich trochę więcej. Pamiętaj też, że na stronie internetowej znajdziesz dokładnie wyselekcjonowane przez fotografa zdjęcia, dlatego prośba o przejrzenie pełnych reportaży z innych ślubów jest jak najbardziej zasadna.

Uważne przyjrzenie się zdjęciom pozwoli Ci ocenić, czy styl fotografia jest spójny z Waszym gustem. Zdarza się przecież tak, że mimo iż fotograf ma dobry warsztat i świetną technikę, styl jego zdjęć wcale nie musi odpowiadać Waszym upodobaniom.

Zapoznając się z portfolio, przyjrzyj się szczególnie następującym aspektom:

  • różnorodność zdjęć – czy zdjęcia są ciekawe i czy podobny schemat nie pojawia się na każdej fotografii,
  • czy na zdjęciach widać różnych gości, a nie tylko wybranych,
  • czy kolorystyka jest nasycona, ale naturalna, kadry są pomysłowe i dobre i czy po prostu zdjęcia mają wysoka jakość.

Zdjęcia powinny po prostu złapać Cię za serce i trafić w Twoje gusta.

Szczegóły oferty

Przekonanie, że każdy fotograf ślubny świadczy te same usługi, jest błędne. Różne są bowiem godziny pracy, liczba zdjęć czy nawet liczba fotografów na weselu. Zapoznając się ze szczegółami oferty danego fotografa, zwróć uwagę na elementy, takie jak:

  • liczba godzin pracy fotografa,
  • liczba zdjęć, jakie otrzymasz,
  • liczba fotografów na weselu,
  • dostępność fotografa podczas przygotowania do ślubu (zdarza się, że w niższych pakietach, jakie oferują fotografowie, reportaż zaczyna się dopiero od ślubu),
  • sesja narzeczeńska, plenerowa sesja poślubna – zwróć uwagę, czy jest to zawarte w ofercie, czy może jest to opcja dodatkowa,
  • „bonusy”, takie jak nośniki zdjęć, albumy, odbitki.

Przyjrzyj się dokładnie ofercie i sprawdź, co jest zawarte w podstawowej cenie, a za co trzeba dopłacić. Być może okaże się, że po zsumowaniu kwot za wszystkie dodatki początkowo atrakcyjna stawka diametralnie wzrośnie. Ważna jest transparentność fotografa.

Spotkanie twarzą w twarz

Osobiste spotkanie (lub chociaż rozmowa online) jest nieuniknione. Podczas takiego spotkania porozmawiacie z fotografem o Waszym wyobrażeniu wesela, ślubu, zdjęć i współpracy, a przede wszystkim poznacie się osobiście. W trakcie rozmowy przekonasz się, czy jest między Wami porozumienie i czy przypadliście sobie do gustu. Ślub i wesele to Wasz dzień i z pewnością atmosfery nie może zakłócić fotograf, którego po prostu nie polubiliście.

Podczas osobistego spotkania z fotografem nie bój się zadawać pytań – profesjonalista będzie chciał rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości i cierpliwie odpowie na pytania dotyczące jego pracy,

Umowa z fotografem

Jeśli zdecydujecie się na danego fotografa, spiszcie z nim umowę, w której jasno i wyraźnie będą opisane wszystkie warunki współpracy – zarówno obowiązki oraz prawa fotografa, jak i Wasze. W umowie powinny znaleźć się zapisy na temat całościowej kwoty za usługę, wysokości zaliczki, czasu pracy fotografa, liczby zdjęć na nośniku cyfrowym, liczby odbitek czy terminów płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *