Obróbka zdjęć

Najczęstsze błędy przy obróbce zdjęć – sprawdź, czego nie robić

Programy do obróbki zdjęć, zarówno profesjonalne, jak i te dostępne w smartfonach, kuszą ogromem możliwości. Dzięki nim możesz niemal całkowicie zmienić fotografię – zarówno krajobraz, jak i osobę czy tło. Ale czy o to chodzi? Raczej nie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić przy obróbce zdjęć.

Za duży kontrast

Wielu początkującym fotografom wydaje się, że większy kontrast sprawi, że zdjęcie będzie bardziej dynamiczne, oryginalne, ciekawe. Niestety łatwo o uzyskanie karykaturalnego efektu. Kontrast wystarczy zwiększyć tylko odrobinę – zbyt dużo tego efektu spowoduje, że kolory będą wyglądały nienaturalnie, a patrzenie na zdjęcie nie będzie przyjemnością.

Za duże nasycenie kolorów

Nienaturalnie niebieskie niebo, wręcz świecąca na zielono trawa, żółte kwiaty zlewające się w jaskrawą plamę czy podrasowana do koloru pomarańczowego opalenizna – takie efekty można uzyskać, gdy przesadzi się z nasyceniem kolorów. Jeśli w programie do obróbki zdjęć przeciągniesz suwak pt. „nasycenie” za bardzo w prawo, Twoje zdjęcie będzie wyglądało nienaturalnie i kiczowato.

Zbyt podrasowana twarz

Podczas obrabiania portretów, łatwo przekroczyć granicę i sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało, jakby znajdował się na nim manekin albo figura woskowa. Jedne z najczęściej popełnianych błędów przy obróbce zdjęć twarzy to:

  • za gładka skóra – wystarczy dokonać korekty drobnych niedoskonałości i wad zdjęcia, by fotografia wyglądała naprawdę dobrze. Nie warto za bardzo wygładzać skóry, ani też zmieniać rysów twarzy. Nie warto usuwać drobnych znamion czy innych, charakterystycznych dla danej osoby elementów. Jeśli usuniesz tylko delikatne niedoskonałości, sprawisz, że zdjęcie będzie wyglądało naturalnie i wyjątkowo,
  • za białe zęby – fluorescencyjny, świecący na biało uśmiech nie jest naturalny – tak na zdjęciach, jak i w rzeczywistości. Unikaj nadmiernych poprawek uzębienia podczas obróbki zdjęć,
  • za wyraźne oczy – zbyt wyeksponowane oczy wyglądają co najmniej… dziwnie, a czasami nawet przerażająco. Podkreśl naturalne piękno oczu osoby ze zdjęcia i nie próbuj nadać im zupełnie nowego wyglądu.

Złe kadrowanie

Staraj się nie przycinać za bardzo fotografii. Dobre zdjęcia to takie, które prezentują pełny obraz lub są przycięte o maksymalnie 20%. Jeśli za bardzo dotniesz fotografię, straci ona na jakości.

Kiepskie efekty czarnobiałych zdjęć

Czasem początkującym fotografom wydaje się, że wystarczy nałożyć czarnobiały filtr na kolorowe zdjęcie, by nadać mu odrobinę tajemniczości i romantyzmu. Niestety, aby zdjęcie w czerni i bieli wyglądało dobrze, fotografia musi być dobrze przygotowane. Nie należy przerabiać na monochromatyczne tych zdjęć, na których nie ma widocznego kontrastu między cieniem i światłem, i które są zbyt mało wyraźne. Takie fotografie po zmianie na czarnobiałe będą po prostu płaskie, nieciekawe, nudne.

Innym, stosowanym jeszcze często efektem, który powinien już dawno odejść do lamusa, jest selektywny kolor na czarnobiałych zdjęciach. Co to oznacza? To, że całe zdjęcie jest monochromatyczne, a jeden element, np. kwiat, samochód, element garderoby, pozostawia się w kolorze. Niestety w większości przypadków taki efekt wygląda tandetnie (choć zdarzają się oczywiście dobre zdjęcia w takiej stylistyce).

Inne, popularne błędy

Oprócz wyżej wymienionych błędów unikaj także:

  • nadmiernego wyostrzania zdjęć,
  • zbyt intensywnego rozmywania tła,
  • zbyt intensywnego efektu HDR.
  • wycinanie tła, jeśli zdjęcie nie zostało wykonane na green screenie.

Era na nadmierne obrabianie zdjęć już się kończy. W modzie jest przede wszystkim naturalność. Tropem tym podąża nawet… Photoshop – jeden z najpopularniejszych programów do obróbki zdjęć na świecie. Już niedługo Adobe będzie oznaczał manipulowane zdjęcia. Jaki z tego morał? Poprawiajmy, ale z głową. Pamiętajmy, że zdjęcia powinny być tylko delikatnie poprawione – tak, by wydobyć z nich piękno – a nie całkowicie zmieniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *