flashi-it.pl - Jak przygotować rower na rozpoczęcie sezonu?

Jak przygotować rower na rozpoczęcie sezonu?

Wiosna za pasem! Już niedługo przyjdzie czas na pierwsze wycieczki rowerowe. Zanim jednak założysz kask i wybierzesz się na przejażdżkę, zadbaj o swój rower! Upewnij się, czy jest on gotowy na wiosnę.

Czyszczenie roweru

Pierwszym krokiem, który przygotuje rower na wiosnę, powinno być porządne mycie (zwłaszcza, jeżeli nie zrobiłeś tego jesienią). Na początku oczyść go na sucho z kurzu, błota i liści. Następnie przejdź do mycia na mokro, ale zapomnij o wodzie z mydłem czy płynem do mycia naczyń – mogą przyczynić się one do powstania korozji! Sięgnij po specjalny środek do mycia rowerów. Na koniec zadbaj o łańcuch – możesz sięgnąć po dedykowany preparat lub po prostu nasmarować łańcuch ropą przy pomocy miękkiego pędzelka.

Ocena stanu technicznego roweru

Kiedy rower jest już czysty, oceń jego stan techniczny. W pierwszej kolejności sprawdź, czy łańcuch zanadto się nie rozciągnął (może się to zdarzyć, jeżeli w poprzednim sezonie często jeździłeś na rowerze). Jeżeli jest zbyt luźny, niestety nie nadaje się do dalszej jazdy i konieczna jest wymiana go na nowy. Razem z łańcuchem konieczne jest wymienienie także tylnego wielotrybu.

Przyjrzyj się hamulcom. Elementem, który zużywa się najszybciej, są klocki hamulcowe – sprawdź, czy działają one poprawnie, czy nie trą o obręcz, czy rower hamuje poprawnie. Następnie skontroluj stan linek hamulcowych – jeżeli są one zanadto rozciągnięte, rower będzie hamował dopiero po bardzo silnym wciśnięciu hamulców. Jeżeli stan klocków lub linek budzi Twoje wątpliwości, koniecznie wymień je na nowe!

Sprawdź stan opon – czy nie ucieka z nich powietrze? Czy bieżnik nie jest zbyt zużyty? Czy wentyle są szczelne? Oczywiście opony, które kilka miesięcy spędziły w garażu lub piwnicy, należy dopompować. Kiedy będziesz to robił, uważnie je obserwuj – zdarza się, że modele słabszej jakości pękają, gdy wpuści się do nich zbyt dużo powietrza.

Na koniec oceń stan świateł – pamiętaj, że ich używanie jest obowiązkowe według polskiego prawa. Przednie światło w rowerze powinno mieć barwę białą. Światło tyle powinno być czerwone.

Przygotowanie niezbędnika rowerowego

Zanim wyruszysz na pierwszą wiosenną przejażdżkę, przejrzyj i uzupełnij swój rowerowy niezbędnik. Upewnij się, czy masz w nim wszystkie niezbędne narzędzia – klucze, zestaw do naprawy opony czy małą apteczkę (sprawdź, czy jej zawartość nie jest przeterminowana!).

Gotowe! Twój jednoślad jest odpowiednio przygotowany na kolejny sezon wycieczek. Szerokiej drogi!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *