Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej. Jedną z najważniejszych cech osteopatii jest holistyczne podejście do zdrowia człowiek – osteopatia widzi ścisłe związki między ciałem i duchem. Sposób życia, odżywiania się, ruch, nastawienie psychiczne, odpoczynek – wszystko to ma wpływ na nasze zdrowie. Osteopatia nie jest, jak mogłoby się wydawać, pseudonauką, magią czy szarlataństwem – to jedna z metod fizjoterapii. Podczas badania osteopata diagnozuje i leczy pacjentów manualnie (przy pomocy rąk), pomagając pozbyć się takich schorzeń, jak dyskopatia, wady postawy, migreny, schorzenia układu pokarmowego, a nawet stany lękowe. Czym jest osteopatia? Sprawdźmy!
Osteopatia – na czym polega i co może wyleczyć?
Źródłem osteopatii jest przekonanie, że ciało i dusza tworzą jedność, a dzięki nastawieniu pacjenta, jego determinacji i wierze w wyzdrowienie, organizm może sam się wyleczyć. W dzisiejszych czasach można zauważyć odwrót w kierunku takich właśnie przekonań i medycyny niekonwencjonalnej. Coraz częściej porzucamy metody znane z medycyny konwencjonalnej i sięgamy po sposoby znane od tysięcy lat.
Osteopatia nie ma jednak nic wspólnego z czarami, zaklęciami czy piciem magicznych ziół. To połączenie fizjoterapii, medycyny czy kręgarstwa. Metody wykorzystywane w osteopatii opierają się na uważnej obserwacji i czuciu ciała oraz pozbywaniu się schorzeń i dolegliwości przy pomocy łagodnych ruchów – nastawiania, masażu czy uciskania.
Osteopatia może pomóc przy schorzeniach, takich jak:
- Dyskopatie,
- Zmiany kręgosłupa,
- Zmiany degeneracyjne stawów,
- Rwy,
- Wady postawy,
- Stany pourazowe,
- Schorzenia układu krążenia,
- Zaburzenia układu pokarmowego,
- Choroby ginekologiczne i urologiczne,
- Schorzenia układu oddechowego,
- Migreny,
- Stany depresyjne i stany lękowe,
- Zawroty głowy,
- Słaba odporność,
- Urazy okołoporodowe dzieci,
- Zapalenie zatok,
- Problemy ze wzrokiem i słuchem.
Wizyta u osteopaty – diagnoza i leczenie
Podczas wizyty osteopata przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, dokona testów ruchomości i ogólnych oględzin ciała. Być może przeprowadzi też badania takie jak RTG czy rezonans magnetyczny. Postawi diagnozę i dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Pojedyncza wizyta u osteopaty może skutkować poprawą ruchomości ciała, poprawą krążenia krwi, likwidacją napięcia i przykurczy.
W terapii ważna jest również zdrowa dieta oraz higieniczny styl życia. Dobry osteopata udzieli Ci wskazówek, na co zwrócić uwagę.
Należy jednak pamiętać, że mimo wielu zalet osteopatii, nie jest ona metodą na każde schorzenie. Poza tym specjalistów trzeba wybierać rozważnie, zwracając uwagę na ich doświadczenie i wykształcenie. Ponieważ osteopatia staje się coraz bardziej popularna, pseudospecjalistów pojawia się coraz więcej. Jeśli szukasz doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają rozległą wiedzę na temat anatomii i fizjologii człowieka, układu kostno-mięśniowego czy biochemii, odwiedź stronę: www.fizjomed.pro/osteopata-bielsko-biala.