Jak robić lepsze zdjęcia z wakacji?

Jak robić zdjęcia w podróży? Bardziej i mniej oczywiste wskazówki

Podróż bez zdjęć? Niemożliwe! Aparat fotograficzny czy smartfon to niezbędne wyposażenie każdej walizki, plecaka czy torby podróżnej. Robiąc zdjęcia, uwieczniamy wyjątkowe chwile, zachwycające nas zabytki, ciekawe miejsca i ludzi. Niestety, często wykonujemy tę czynność bez większej refleksji. Zbliżamy się do atrakcji turystycznej, wyciągamy rękę lub ustawiamy się do selfie i… cyk! Powstaje kolejne, niczym nie wyróżniające się zdjęcie z wakacji. Co zrobić, aby uwieczniać wakacyjne widoki w mniej oczywisty sposób? Podpowiadamy!

Zainspiruj się

Poświęć chwilę na to, by poczuć klimat miejsca, w którym się znajdujesz. Usiądź w kawiarni i przyglądaj się ludziom. Wejdź do lokalnej piekarni i posłuchaj rozmów, jakie się w niej toczą. Usiądź na ławce i obserwuj dynamikę miasta czy wsi, do której przyjechałeś.

Kiedy poczujesz, jak wypełnia Cię nowe miejsce – jego historia, tajemnice, piękno – sięgnij po aparat i ruszaj!

Zmień perspektywę

Zamiast po prostu wyciągnąć rękę i zrobić zdjęcie, zastanów się, z jakiej perspektywy możesz przedstawić fotografowany obiekt. Być może centralny kadr nie jest najciekawszym rozwiązaniem? 

Oczywiście nie ma jednej recepty na ciekawą perspektywę. Musisz uruchomić kreatywność i samodzielnie szukać najlepszych rozwiązań! Spróbuj się pochylić – usiąść albo uklęknąć – i zrobić zdjęcie od dołu. Stań na podwyższeniu i uchwyć obiekt z góry. Oddal się, przybliż, stań z boku. Możesz wykorzystać również możliwości, jakie stwarza zoom w Twoim aparacie.

Zaprzyjaźnij się z turystami

Tłumy turystów to nieodłączny element niemal wszystkich atrakcji i zabytków. Na wielu fotografów działa to zniechęcająco – albo czekają długimi godzinami, aż wszyscy się rozejdą, albo zupełnie rezygnują z robienia zdjęcia. Niesłusznie!

Turyści to znak naszych czasów. Nie ma sensu udawać, że nie istnieją! Spróbuj uchwycić ich na zdjęciu. Osoby podziwiające atrakcję, wskazujące palcami na zabytek, pozujące na jego tle – to naprawdę świetna widokówka! 

A może tradycja?

Chcesz uwiecznić tegoroczne wakacje w naprawdę wyjątkowy sposób? Zabierz ze sobą analogowy aparat z kliszą lub Instax do zdjęć natychmiastowych.

Natural framing

Znajdź naturalne obramowanie dla swojego kadru. Zamiast fotografować pałac na tle bezchmurnego nieba, uchwyć go w objęciach drzew z pobliskiego parku. Masz piękny widok z hotelowego pokoju lub z kawiarni, w której się zatrzymałeś? Zrób zdjęcie przez okno – oczywiście z uwzględnieniem jego ramy.

Jeżeli w pobliżu obiektu, który fotografujesz, znajduje się lustro, zbiornik wodny, szyba lub chociażby kałuża lub mokra jezdnia, postaraj się uchwycić to odbicie krajobrazu.

Inną, ciekawą techniką, która może sprawić, że Twoje wakacyjne zdjęcia będą ciekawsze, jest uwzględnienie w kadrze ruchomych elementów. Przykład? Robiąc zdjęcia na plaży, postaraj się uchwycić ptaki w locie. Taki detal nada fotografii dynamiki.

Koniec z bezruchem

Większość z nas ma tendencję do zamierania przed obiektywem aparatu. Na hasło „zdjęcie” ustawiamy się nieruchomo, obejmujemy i wysyłamy fotografowi uśmiechy. Nuda!

Postaraj się zrobić coś ciekawszego. Podskocz, zrób ciekawą figurę, dramatycznie odrzuć włosy do tyłu, spójrz w niebo, pozdrów przechodzących ludzi – wszystko zależy od Twojej kreatywności i… odwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *