Grafika wektorowa to podstawa dla każdego, kto zajmuje się identyfikacją wizualną. Rozwiązania, jakie proponuje, wykorzystuje się przy tworzeniu logo marek lub ikon, które znajdują zastosowanie chociażby w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć o grafice wektorowej? Jakie są jej najważniejsze zalety? Czym różni się od grafiki rastrowej? Sprawdzamy!
Czym jest grafika wektorowa?
Grafika wektorowa opiera się na pojęciach matematycznych. W jej projektowaniu wykorzystuje się układy współrzędnych, krzywe, odcinki i kształty, jakie z nich powstają. W dwuwymiarowych grafikach wektorowych obraz opisuje się przy pomocy figur geometrycznych, w trójwymiarowych obrazach za pośrednictwem brył.
Obiekty, które składają się na grafikę wektorową, zbudowane są z tzw. prymitywów – odcinków, okręgów, wielokątów i innych figur. Prymitywom przypisane są określone parametry, takie jak współrzędne odcinków czy długości promienia, a także grubości i kolory linii oraz wypełnienia obiektów (możliwe jest zastosowanie wypełnienia gradientem lub skorzystanie z określonego stopnia przezroczystości).
Zalety grafiki wektorowej
Podstawową zaletą grafiki wektorowej jest jej skalowalność. Grafik może zmienić rozmiar obrazu bez utraty ostrości i jakości. Logo czy ikona wykonane w grafice wektorowej można przybliżać i powiększać właściwie w nieskończoność – parametry obrazu za każdym razem dostosują się do zbliżenia.
Jest to szczególnie ważne na stronach internetowych, które użytkownicy przeglądają na różnych urządzeniach – od niewielkich smartfonów po komputery stacjonarne, wyposażone w dużych rozmiarów monitory.
Istotną zaletą grafiki wektorowej jest również mniejszy rozmiar. Pliki, które opierają się na obliczeniach matematycznych, nie zajmują wiele przestrzeni dyskowej.
Grafika wektorowa a grafika rastrowa
Grafika rastrowa (nazywana również bitmapową), składająca się z pikseli, traci jakość po wykonaniu przybliżenia. Obrazy wykonane w tej technice wraz z powiększeniem tracą swoją ostrość, ich krawędzie stają się nierówne i niewyraźne.
Co istotne, grafika rastrowa może być konwertowana do plików wektorowych – dzięki temu możliwe jest jej udoskonalenie. Często wymaga to jednak dużej wprawy oraz doświadczenia (szczególnie w przypadku zdjęć cyfrowych). Zmiana grafiki wektorowej w plik bitmapowy jest znacznie mniej skomplikowana i zwykle może przeprowadzić ją nawet niedoświadczony grafik.
Grafika wektorowa w praktyce
Osoba, która specjalizuje się w grafice komputerowej, powinna korzystać nie tylko z tradycyjnych obrazów rastrowych, ale również z grafiki wektorowej. Projektowanie tego typu jest niezbędne chociażby przy pracy nad identyfikacją wizualną – trudno wyobrazić sobie wysokiej jakości logo, które po przybliżeniu daje efekt pikselozy.
Identyfikacja wizualna, stworzona przy pomocy grafiki wektorowej, może zostać wykorzystana przez markę w dowolnym miejscu – na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, na wizytówkach, ulotkach, plakatach a nawet na wielkoformatowych billboardach.