flash-it.pl - Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów

Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów

Podejmujesz decyzję: chcę kupić rower! Idziesz do sklepu lub przeglądasz oferty w internecie i… okazuje się, że możesz wybierać między wieloma rodzajami rowerów – rowerami trekkingowymi, crossowymi, kolarzówkami, beach cruiserami, rowerami miejskimi i wieloma innymi. Jaki rower wybrać? Jaki jest podstawowy podział na rowery? Sprawdźmy!

Rower górski

Są to rowery do jazdy terenowej – po lesie, polnych drogach czy górach, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma asfaltu. Charakterystyczne są dla nich szerokie opony i amortyzatory (mogą być dwa lub tylko jeden – z przodu). Rowery górskie są często wykorzystywane także do jazdy po mieście, choć ich opony i bieżnik mogą czasem nieco utrudniać poruszanie się. Jednak na dziurach, wertepach czy krawężnikach sprawdzą się doskonale.

Rower szosowy

W przeciwieństwie do rowerów górskich, przeznaczeniem rowerów szosowych jest jazda po asfalcie. Rower szosowe mają cienkie i gładkie opony, nie mają amortyzatorów, a ich kierownica jest wygięta ku dołowi. Koła są duże, mają zwykle 28 cali. Na rowerach szosowych łatwiej osiągnąć wysoką prędkość na drodze, jednak zdecydowanie nie nadają się do jazdy w terenie niezabudowanym. Rowery szosowe (nazywane kolarzówkami) są wykorzystywane przez sportowców podczas triatlonów i innych zawodów na czas.

Rower trekkingowy i crossowy

Te dwa typy rowerów są do siebie bardzo podobne, a czasem nawet używa się obu pojęć jako synonimów. Rower trekkingowy to sprzęt pomiędzy rowerem górskim a szosowym. Są to rowery turystyczne i dla osób, które jeżdżą po różnych nawierzchniach. Mają błotniki, bagażniki, stopki, czyli wszystko to, co sportowcom może przeszkadzać w wyczynowym uprawianiu sportów. Jadąc rowerem trekkingowym, masz wygodą, wyprostowaną pozycję.

Rower miejski

Wygodny rower do jeżdżenia po miejskich drogach i ścieżkach rowerowych. Na takie rowery mówi się często „holenderki”, ponieważ zdobyły ogromną popularność zarówno w Amsterdamie, jak i całej Holandii. Są też niezwykle popularne w Danii i innych europejskich krajach – także w Polsce.

Rowery miejskie mają niską, wygiętą ramę, wysoko podniesioną kierownicę, często bagażniki, błotniki i koszyki. Pozycja rowerzysty jest wyprostowana, dzięki czemu wszystko dobrze widać, a plecy i ręce nie są obciążone. Nie jest to rower na dalekie wyprawy i jazdę w terenie.

Rower fitness

Jest odpowiedni na dalekie, szosowe wyprawy, intensywny, szybki trening czy jazdę po lekkim terenie. To dobry rower dla osób, które nie uprawiają wyczynowo kolarstwa czy nie jeżdżą zawodowo w triatlonach, ale lubią intensywny wysiłek. Poza tym taki rower nadaje się też doskonale do jazdy po mieście. Czasem można spotkać się z opinią, że jest to rower szosowy z grubszymi oponami i prostą kierownicą.

Poza tym istnieją jeszcze inne typy rowerów, takie tak:

  • tandem,
  • rower poziomy,
  • beach cruiser – odmiana roweru miejskiego, z grubszymi oponami, pełną ramą i szeroką kierownicą,
  • rower cargo (do przewożenia większej ilości rzeczy), jednak są zdecydowanie najmniej popularne i rzadko można spotkać je na polskich ulicach (sterowanie i jeżdżenie nimi również nie należy do najłatwiejszych czynności),
  • fatbike (z bardzo grubymi oponami),
  • ostre koło (aby jechać, musisz pedałować – gdy przestaniesz to robić, rower się zatrzymuje),
  • BMX, Street, Dirt – do jazdy wyczynowej,
  • rower elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *