Flash-it.pl - Jaki sport wybrać, by móc się bronić? Sport do samoobrony

Jaki sport wybrać, by móc się bronić? Sport do samoobrony

Chcesz wyjść na ulicę bez strachu, że zostaniesz zaatakowany i nie będziesz umieć się bronić? Zapisz się na zajęciu ze sportu walki! Możesz wybrać zajęcia ukierunkowane typowo na samoobronę albo zdecydować się na inną dyscyplinę. Nie tylko zdobędziesz przydatne umiejętności, ale też popracujesz nad kondycją, siłą i sylwetką. Sprawdź, jakie są najbardziej popularne sztuki walki.

Samoobrona

Kursy samoobrony skierowane są często do kobiet, chociaż nie brakuje także kursów koedukacyjnych czy kursów dla mężczyzn. Kobiety bowiem charakteryzują się zwykle mniejszą siłą fizyczną niż mężczyźni i w sytuacjach zagrożenia muszę nauczyć się odpowiednio reagować oraz użyć sprytu.

Na kursie samoobrony zwraca się uwagę zarówno na umiejętności fizyczne, poprawę kondycji fizycznej, zwiększenie siły, jak i na aspekty psychologiczne. Instruktorzy uczą, jak zachować spokój, zapanować nad oddechem, nie popaść w panikę, jak odstraszyć napastnika, jak skutecznie wezwać pomoc czy wykorzystać narzędzia do samoobrony, takie jak gaz łzawiący.

Boks

Boks to dyscyplina sportu, która polega głównie na celnych i silnych uderzeniach pięściami. Nie należy jednak nastawiać się, że podczas zajęć boksu nauczysz się jedynie uderzeń. Bardzo dużą uwagę zwraca się także na pracę nóg, szybkość, zwinność, refleks i ogólną kondycję fizyczną. To doskonały sposób na wzmocnienie ciała i psychiki.

Boks tajski (thai boxing)

Tajski boks to odmiana klasycznego boksu, w której wykorzystuje się także uderzenia łokciami i kolanami oraz tzw. klincz – chwyt klamrowy, który polega na przytrzymywaniu się przeciwników w trakcie walki (jest to jedna z podstawowych technik w tajskim boksie).

Kickboxing

Kickboxing jest dyscypliną sportową, w której wykorzystuje się zarówno ciosy pięściami jak w boksie, jak i kopnięcia. Jest to sztuka walki, która rozwija zwinność, szybkość, gibkość, siłę, a nawet poczucie rytmu. W kickboxingu dużą uwagę zwraca się na rozciągnięcie mięśni, niezbędne do wykonywania wysokich kopnięć.

Judo

U podstaw judo leży doskonalenie samego siebie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ta dyscyplina sportu opiera się przede wszystkim na rzutach i chwytach. Techniki, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia, a także kopnięcia i uderzenia są zabronione. Mimo to judo jest dyscypliną, która może sprawdzić się w sytuacjach zagrożenia.

MMA

Niezwykle popularny w ostatnich latach sport walki – jest widowiskowy, ale zarazem skuteczny i może stać się podstawą podczas samoobrony. MMA to inaczej mieszane sztuki walki (mixed martial arts), a zakres technik, które wykorzystuje się podczas treningów, jest szeroki. W MMA możesz spotkać się zarówno z kopnięciami, ciosami pięścią, jak i technikami charakterystycznymi dla judo czy zapasów.

Pamiętaj, żeby móc skutecznie się bronić, musisz systematycznie ćwiczyć. Tylko regularne treningi pozwolą Ci zdobyć umiejętności niezbędne do samoobrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *