kolory roku 2021

Kolory roku 2021 wg Pantone – jakie odcienie będą dominować w designie, sztuce, modzie i wnętrzach?

Kolory roku 2021 zostały wybrane! Instytut Pantone, po raz kolejny, ogłosił, jakie barwy będą otaczać nas w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Na informacje te z zapartym tchem czekali nie tylko artyści, architekci wnętrz i projektanci mody, ale także osoby, które po prostu… lubią być na czasie.  Sprawdź, jak wyglądają kolory roku 2021 według Pantone i dowiedz się nieco więcej na temat ich tegorocznego wyboru. Zapraszamy do lektury!

Kolor roku według Pantone

Specjaliści z Instytutu Pantone co roku podejmują się niezwykle trudnego i ważnego zadania – wskazują, jakie kolory zdominują przestrzeń publiczną w zbliżającym się okresie. Jak tego dokonują? Poprzez analizę trendów, dogłębne studiowanie nastrojów społecznych i ważnych wydarzeń, jakie mają miejsce na świecie.

Rok 2021 bez wątpienia definiowany jest poprzez pryzmat pandemii koronawirusa, lock downów, ograniczenia życia towarzyskiego. Jakie kolory mogą wpisać się w nastroje wywołane takimi wydarzeniami? Odpowiedź udzielona przez Pantone brzmi: Illuminating (energetyczna żółć) oraz Ultimate Gray (stonowana, neutralna szarość).

Kolory roku 2021 z jednej strony obrazują wytęsknioną harmonię i wyciszenie, których zabrakło z powodu dramatycznych wydarzeń. Z drugiej strony sygnalizują nadzieję, dają nam energię, dzięki której ujrzeć możemy nowy, świeży początek.

W jaki sposób możesz włączyć kolory roku 2021 do swojej codzienności? O tym opowiemy już za chwilę!

Illuminating – żółty z wyjątkową energią

Żółty to odważny, wyrazisty kolor, który na ulicach zobaczyć można rzadko. Niektórzy decydują się na niego w sezonie letnim, jednak nawet wówczas należą do wyjątków. W 2021 trend ten ma się zmienić! Pantone przekonuje, że od dłuższego czasu kiełkuje w nas potrzeba odświeżenia, pozytywnej energii i zastrzyku radości – wyrazić je będziemy mogli właśnie poprzez kolor Illuminating

Najmodniejsza żółć 2021 roku to odcień czysty i wyrazisty – niezbyt jasny (jak np. cytrynowa żółć), ale także niezbyt ciemny (jak modne w ubiegłych latach barwy musztardowe czy miodowe). Bez wątpienia przyciąga on uwagę i gra pierwsze skrzypce wszędzie tam, gdzie się pojawia. Z tego względu zachęcamy do wprowadzenia go jako dodatku, dodającego charakteru. Możesz zdecydować się na niego:

  • W modzie – doskonałym wyborem będzie pasek, torebka lub opaska do włosów. 
  • We wnętrzach – postaw na żółte poduszki, zasłony bądź stołową zastawę.

Kolor Illuminating doskonale komponuje się z neutralnymi barwami, takimi jak biel, beż czy szarość. Jeżeli jednak masz ochotę na odrobinę szaleństwa, połącz go z czernią lub czerwienią!

Ultimate Gray – kolor, który znamy wszyscy

Ultimate Gray to jasny odcień szarości, przywodzący na myśl spokój, harmonię, równowagę – wartości, które w ubiegłym roku musiały usunąć się w cień. Drugi z kolorów wybranych przez Pantone jest uniwersalny i neutralny – do tego stopnia, że właściwie każdy znajdzie go w swoim mieszkaniu czy w swojej szafie. 

Jeżeli w Twojej garderobie skrywają się basic’owe, jasnoszare bluzy czy t-shirty, to teraz jest doskonały moment, aby nosić je z dumą! Ze względu na to, że Ultimate Gray jest odcieniem bezpiecznym i ponadczasowym, możesz śmiało wprowadzić go do swoich wnętrz w postaci dużych elementów – jako kolor ścian czy mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *