swiąteczna sesja w domu

Jak zorganizować świąteczną sesję zdjęciową w domu?

Marzy Ci się zorganizowanie świątecznej sesji zdjęciowej z Twoimi dziećmi lub innymi członkami rodziny albo z przyjaciółmi? Żeby fotografie były dobrej jakości i oddawały świąteczny klimat, dobrze przygotuj się do sesji. Sprawdź, o czym pamiętać i na co zwrócić największą uwagę!

Rób zdjęcia najlepiej w świetle dziennym

Światło podczas sesji to kluczowy element, który może przesądzić o tym, czy zdjęcia będą dobre, czy będą miały kiepską jakość. Postaraj się o to, by w pomieszczeniu było jak najwięcej naturalnego światła, ale zwróć też uwagę, by nie rzucało cieni na ścianę (lub inne, wybrane przez Ciebie tło zdjęcia). Mimo iż zimą jest to szczególnie trudne, jeśli masz takie możliwości, postaraj się o to, by podczas sesji do wnętrza wpadało dużo dziennego światła. Zdejmij z okna wszelkie ozdoby i pozbądź się firanek – nawet jeśli są bardzo cieniutki. Gdy nie możesz robić zdjęć w warunkach, które zapewniają dostatecznie dużo naturalnego światła, doświetl pomieszczenie lampami i wykorzystaj blendy oraz ekrany odbijające światło.

Warto wiedzieć! Jasne kolory ścian odbijają światło i sprawiają, że w pomieszczeniu robi się widniej, a ciemne je pochłaniają. Jeśli więc możesz wybrać, rób zdjęcia w pomieszczeniu zaaranżowanym w jasnych odcieniach.

Postaraj się wykorzystać do maksimum to, co masz

Żeby nie wydawać za dużo pieniędzy, a do tego nie kupować kolejnych przedmiotów, które niedługo mogą wylądować w koszu albo będą zabierały Ci miejsce w mieszkaniu przez cały rok, nie kupuj zbyt wielu dekoracji do sesji. Postaraj się wykorzystać to, co masz. Możesz zebrać ozdoby z mieszkania, zdjąć z choinki kilka bombek czy łańcuch lub zrobić zdjęcia na tle choinki, a także wykorzystać koc, zabawki i ubrania w kolorze pasującym do scenografii (prawdopodobnie będzie to czerwień, ewentualnie biel lub zieleń). Uważaj jednak, by nie przesadzić z nadmiarem dekoracji.

Nie przesycaj scenografii mnóstwem dekoracji i postaw na jednolite tło

Postaw na jeden dominujący styl i jedną kolorystykę. Możesz wybrać np. czerwień, zieleń i drewno albo srebro i granat, beż, złoto i biel lub biel i odcienie pastelowe. Nie przesadź ani z ilością dekoracji, ani z ilością kolorów – fotografie mogą być zbyt pstrokate.

Postaw też na gładkie ubrania – unikaj drobnej kraty, wzorzystej odzieży czy bluzek z napisami i logotypami.

Zdjęcia rób najlepiej na gładkim tle – jeśli możesz sobie na to pozwolić, wykorzystaj tło fotograficzne.

Jeśli podczas sesji obecne są dzieci, przygotuj dla nich akcesoria i zabawki

Jeśli robisz rodzinne zdjęcia, a na sesji obecne będą małe dzieci, przygotuj zestaw zabawek, którymi będzie można zająć dziecko, albo na których maluchy będą mogły skupić uwagę podczas robienia zdjęć.

Postaraj się o pomocnika

Pomocnik podczas sesji będzie mógł podać Twoim modelom wybrane akcesoria, skorygować ich postawę, zająć się dziećmi, podkręcić lub osłabić moc światła. Jednym słowem będzie Twoją prawą ręką. Dzięki temu sesja przebiegnie sprawniej i szybciej.

Okiełznaj aparat i ustaw odpowiednie parametry

Odpowiednio wcześnie ustaw aparat. Wyłącz tryb auto i przestaw na manualny. Dostosuj przesłonę (miejsce, gdzie możesz to zrobić, jest oznaczone literą „f”) – ustaw ją tak, by była jak najniższa, np. na 2,8. Modele na zdjęciach powinni być trochę odsunięci od tła, co w połączeniu z niską wartością przesłony pozwoli nadać trochę rozmycia tła.

Ustaw czas naświetlania. Jeśli robisz zdjęcia np. małym dzieciom, które trudno utrzymać w bezruchu, minimalną wartością powinno być 1/160 czy 1/200.

Poza tym ustaw zdjęcia seryjne i autofocus centralny (AF-C), a jeśli zdjęcia wychodzą za ciemnie, zwiększ ISO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat sztuki fotografowania u obróbki zdjęć, zapraszamy do innych wpisów, np. tych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *