Zainteresowanie kryptowalutami już od kilku lat nieprzerwanie rośnie. Informacje o zdumiewających cenach bitcoinów przedostają się do mediów – w tej chwili (maj 2021) jeden Bitcoin wart jest niemal 140 tysięcy złotych – sprawiając, że coraz więcej osób poszukuje informacji o kopaniu kryptowalut i dostrzega w nim możliwość zarobku. Jak zatem zacząć? Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem kopania kryptowalut? Postaram się jak najlepiej odpowiedzieć na te pytania. Zapraszam!
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty określa się czasem mianem wirtualnych pieniędzy, jednak nie jest to jedynie środek płatniczy – zjawisko to jest znacznie bardziej złożone i stwarza znacznie więcej możliwości, niż zwykłe pieniądze.
Kryptowaluty opierają się na systemie połączeń pomiędzy użytkownikami (peer to peer), posiadających indywidualne konta. Przelewy, jakich użytkownicy dokonują pomiędzy sobą, są anonimowe i zabezpieczone technologią blockchain – z tego względu kryptowaluty stały się popularnym środkiem płatniczym w świecie przestępczym.
Co ciekawe, nad całym systemem kryptowalut nie stoi żadna jednostka nadrzędna czy centralna, nikt nie kontroluje ich z góry i nie może na nie wpływać. Dzięki temu kryptowaluty są całkowicie niezależne od jakichkolwiek instytucji finansowych.
Nie tylko bitcoin – popularne kryptowaluty
Okoliczności powstania pierwszej kryptowaluty do dzisiaj nie są jasne. Wiadomo, że za powstaniem bitcoina stoi osoba lub zespół osób posługujących się pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Pierwsza transakcja, jakiej dokonano przy użyciu kryptowalut, miała miejsce w 2009 roku. Australijski biznesmen, Craig Wright (przez pewien czas utrzymywał on, że jest twórcą bitcoina, jednak wielu internautów zarzuca mu oszustwo) przelał swojemu znajomemu 10 bitcoinów.
Co ważne, bitcoin jest walutą skończoną. W obiegu nie może być więcej niż 21 milionów bitcoinów, co ma zapobiegać zjawiskom inflacji i deflacji kryptowaluty.
Na fali popularności bitcoina wciąż powstają nowe kryptowaluty. Najpopularniejsze z nich to:
- Ethereum – w przeciwieństwie do bitcoina, jego zasoby są nieograniczone, a samo kopanie znacznie łatwiejsze.
- Tether – emitowana przez prywatną firmę, która sprawuje nad nią kontrolę. Tether jest ściśle powiązana z kursem dolara amerykańskiego.
- Litecoin – funkcjonuje w oparciu o te same mechanizmy, które wykorzystuje bitcoin, jednak jest znacznie tańsza w wydobyciu. Litecoin został ograniczony do 84 milionów jednostek.
Kopanie kryptowalut – czy warto?
Kopanie kryptowalut może kojarzyć się z gorączką złota, która panowała przed laty na Dzikim Zachodzie. Podobnie jak górnicy uzbrojeni byli w kilofy, tak współcześni kopacze wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt – komputery o bardzo dużej wydajności.
Do kopania kryptowalut wykorzystywana może być moc obliczeniowa, która pochodzi z procesorów lub kart graficznych. Najwięksi gracze na świecie prowadzą swoisty wyścig zbrojeń, w ramach którego powstają coraz bardziej zaawansowane i efektywne sprzęty do kopania (tzw. koparki), posiadające kilkadziesiąt lub kilkaset kart graficznych o olbrzymiej wydajności. Niezbędne jest również niezawodne łącze internetowe, np. Wi-Fi 6e.
Jak łatwo się domyślić, kupno odpowiedniego sprzętu to poważna inwestycja. Niemniej jednak, potencjalny zysk, związany z kopaniem kryptowalut, może być ogromny.