Wi-Fi 6E

Wi-Fi 6E – co warto o nim wiedzieć?

Obsługa Wi-Fi 6E to standard, który pojawia się w najnowszych urządzeniach – laptopach, smartfonach, tabletach czy telewizorach. Co oznacza nieco tajemniczy skrót 6E? Jakie usprawniania wprowadza? O tym wszystkim opowiemy już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Standard łączności bezprzewodowej

Za kolejne standardy Wi-Fi, ich opracowywanie i klasyfikowanie, odpowiedzialne jest stowarzyszenie Wireless Fidelity Alliance. W 2019 roku specjaliści, którzy pracują w jego szeregach, postanowili wprowadzić nowe, bardziej zrozumiałe dla użytkowników skróty, którymi określane są kolejne standardy łączności bezprzewodowej. I tak, w miejsce Wi-Fi n, Wi-Fi g czy Wi-Fi ac, pojawiły się Wi-Fi 4, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6. Dzięki łatwej w zrozumieniu, stopniującej skali, użytkownicy mogą bez problemu rozpoznać kolejne, bardziej zaawansowane standardy łączności.

Czym jest Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6E to rozszerzona wersja najbardziej zaawansowanego obecnie standardu, czyli Wi-Fi 6. W jaki sposób odbywa się łączność bezprzewodowa, wykorzystująca ten standard? Najważniejsza cecha Wi-Fi 6E to wprowadzenie łączności na nowym paśmie.

Bezprzewodowa komunikacja odbywała się dotychczas na dwóch pasmach, które (od częstotliwości, na jakiej funkcjonują) nazywane były 2,4 GHz i 5 GHz. Na skutek znacznego wzrostu popularności Wi-Fi, które obecnie znajduje się w niemal każdym mieszkaniu i lokalu, pasma te osiągnęły granice przepustowości. Co to oznacza? 

Zmniejszenie prędkości przesyłania danych i mniejszą stabilność połączenia. Odpowiedzią na zatłoczone pasma jest otwarcie nowej częstotliwości – 6 GHz. Dzięki niewielkiej ilości urządzeń, które łączą się z tym pasmem, połączenie jest szybkie i stabilne.

Wi-Fi 6E  w praktyce

Pasmo 6 GHz udostępnia siedem częstotliwości o szerokości 160 MHz, mieszczących się w przedziale 5925-7125 GHz. Łączność prowadzona jest przy użyciu transmisji 8×8 MU-MIMO (zamiast dotychczas wykorzystywanego 4×4). Co to daje nam w praktyce?

Nowy standard Wi-Fi 6E, korzystający z pasma 6 GHz, pozwala na przesyłanie 1 Gb na sekundę na odległość 7 metrów (nawet przy uwzględnieniu ścian i innych przeszkód na tym dystansie).

Aby korzystać z Wi-Fi 6E, niezbędny jest odpowiedni router – te, póki co, są dość kosztowne. Pierwsze modele, które trafiły na rynek, kosztują około 2 tysięcy złotych. 

Z każdym miesiącem przybywa również urządzeń mobilnych, które obsługują Wi-Fi 6E – w tej chwili wybierać możemy m.in. spośród smartfonów Samsung Galaxy i Xiaomi. 

W związku z tym, że Wi-Fi 6E jest nowym standardem, jego użytkownicy mogą liczyć na dużą przepustowość pasma, przez długi jeszcze czas. Dzięki temu połączenie nie powinno być zakłócane, spowalniane czy przerywane, np. podczas gier online.

Wi-Fi 6E to wciąż nowość, która dopiero stawia pierwsze kroki na rynku. Urządzenia obsługujące nowe pasmo częstotliwości dopiero zaczynają pojawiać się na sklepowych półkach i wciąż wiążą się z poważnymi wydatkami. Nie zmienia to jednak faktu, że Wi-Fi 6E to kierunek, w którym jednoznacznie zmierza przyszłość łączności bezprzewodowej – warto się na nią przygotować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *