Najdroższe obrazy i fotografie świata

Najdroższe obrazy i fotografie świata

Sztuka towarzyszy ludziom od zawsze – pomaga wyrażać uczucia, poglądy i pragnienia. Tym, co współcześnie do niej przyciąga, nie są jednak jedynie wartości estetyczne, ale również… olbrzymie pieniądze. Dzieła sztuki – zarówno obrazy, jak i fotografie – osiągają zawrotne ceny, które liczone są w setkach milionów. W 2022 w Polsce sprzedano dzieła sztuki i antyki o wartości ponad 650 mln zł. W tym samym okresie światowy rynek dzieł sztuki zanotował sprzedaż na poziomie 67,8 mld dolarów. Kto może pozwolić sobie na takie wydatki? Najbardziej uznane galerie, muzea, a także prywatni kolekcjonerzy i inwestorzy, którzy lokują w dziełach sztuki swoje środki. 

Najdroższe obrazy na świecie

Szacuje się, że łączna wartość 10 najdroższych obrazów na świecie przekracza… 3 miliardy dolarów. Warto jednak mieć na uwadze, że rynek dzieł sztuki – chociaż uznawany jest za stabilny – może ulegać wahaniom. Ceny obrazów mogą dynamicznie się zmieniać, dlatego zalecamy, by zawsze opierać się na danych z najbardziej aktualnych aukcji. 

Wiele osób uważa, że najbardziej wartościowym obrazem na świecie jest Mona Lisa. Trudno jednak jest to jednoznacznie ocenić, ponieważ od lat nie pojawiał się on na aukcjach, a jego wartość kulturową nie sposób przełożyć na kwotę. Znawcy sugerują, że wartość Mona Lisy może oscylować nawet wokół 1 miliarda dolarów. 

10 najdroższych obrazów na świecie

Do najdroższych – na podstawie cen osiąganych na aukcjach – obrazów na świecie zalicza się:

 1. Leonardo da Vinci Salvator Mundi – w 2017 roku obraz sprzedano za 450,3 miliona dolarów. Co ciekawe, wśród historyków wciąż nie ma zgodności co do tego, czy Zbawiciel świata został na pewno stworzony przez Leonarda da Vinci. 
 2. Willem de Kooning Interchange – sztandarowe dzieło ekspresjonizmu abstrakcyjnego zostało kupione w 2015 roku za 300 milionów dolarów przez prywatnego kolekcjonera.
 3. Paul Cézanne Gracze w karty – w 2011 roku zakupiony przez katarską rodzinę królewską za 250 milionów dolarów. Wystawiany w Muzem d’Orsay w Paryżu. 
 4. Paul Gauguin Nafea Faa Ipoipo – W 2015 roku obraz został zakupiony przez katarskiego szejka za 210 milionów dolarów i do dzisiaj stanowi część prywatnej kolekcji. 
 5. Jackson Pollock Numer 17A – sprzedany w 2016 roku za 200 milionów dolarów. 
 6. Andy Warhole Shot Sage Blue Marilyn – obraz będący reprodukcją plakatu z filmu Niagara, sprzedano w 2022 roku za 195 milionów dolarów.
 7. Mark Rothko No. 6 (Fioletowe, zielone i czerwone) – to kolejny z obrazów wywodzących się z nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego, sprzedany za 186 milionów dolarów w 2014 roku.
 8. Pablo Picasso Kobiety z Algieru (wersja O) – Picasso namalował 15 wersji tego obrazu (oznaczając je kolejnymi literami alfabetu). jest ostatnią z powstałych wersji. W 2015 roku obraz został zakupiony przez katarskiego szejka za 179 milionów dolarów.
 9. Amadeo Modigliani Akt leżący z rękami skrzyżowanymi pod głową – w 2015 został zakupiony przez prywatnego kolekcjonera za 170,4 miliona dolarów. 
 10. Rembrandt Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjena Coppita – podwójny portret został zakupiony za 160 milionów dolarów w 2015 roku przez rządy Francji i Holandii. Obraz można podziwiać w paryskim Luwrze oraz Rijksmuseum w Amsterdamie.

Chcesz wiedzieć więcej o obrazach i sztuce? Zajrzyj tutaj: Najsłynniejsze obrazy świata. Niezwykła historia Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha

Najdroższe fotografie na świecie

O ile przyzwyczailiśmy się do zawrotnych cen obrazów, o tyle kwoty osiągane na aukcjach fotografii, wciąż szokują. W 2005 roku po raz pierwszy w historii sprzedano zdjęcie za cenę przekraczającą milion dolarów. Od tamtego czasu licytacje fotografii wiążą się z coraz większymi kwotami.

Oto najdroższe zdjęcia na świecie:

 1. Peter Lik Phantom – zdjęcie sprzedano w 2014 roku za 6,5 miliona dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord na rynku sztuki. 
 2. Andreas Gursky Rhein II – pejzaż przedstawiający rzekę Ren sprzedano w 2011 roku za 4,3 miliona dolarów.
 3. Cindy Sherman Untitled #96 – autoportret artystki został sprzedany w 2011 roku za 3,9 miliona dolarów.
 4. Andreas Gursky 99 Cent II Diptychon – zdjęcie w stylu charakterystycznym dla Gursky’ego sprzedano za 3,3 miliona dolarów w 2007 roku.
 5. Edward Steichen The Pond-Moonlight – to zdjęcie z nurtu pictorializmu, które sprzedano za 2,9 miliona dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *