Wyspy Marshalla to państwo, którego powierzchnia całkowita wynosi 181 km kwadratowych. Obszar ten jest podzielony między 1 225 wysp i pierścieniowych atoli. Łatwo więc domyślić się, że każda wyspa i każdy atol ma naprawdę niewielką powierzchnię. Zdarza się, że stojąc na środku drogi, można obserwować fale oceanu rozbijające się po obu brzegach lądu. Wywołuje to niesamowite wrażenie i daje dużo możliwości do wykonania ciekawych ujęć. Dowiedz się więcej na temat tego wyjątkowego, wyspiarskiego kraju, położonego 13 000 km od Polski!
Co warto wiedzieć o wyspach Marshalla
Wyspy Marshalla leżą na Oceanie Spokojnym, pomiędzy Hawajami i Australią. Składa się z wysepek oraz atoli. Czym jest atol? To płaska koralowa, która ma kształt pierścienia. Ląd (pierścień) otacza centralną depresję, nazywaną także laguną. Laguna może być połączona z morzem czy oceanem lub być odrębnym zbiornikiem wodnym. Z lotu ptaka niektóre atole przypominają bumerangi.
Wyspy te są doskonałym miejscem do fotografowania. Możesz uchwycić tam zarówno piękno bujnej przyrody, jak i piaszczyste plaże, mieszkańców czy żyjących dosłownie nad samym oceanem.
Ciekawe, a jednocześnie smutne jest to, że Wyspy Marshalla z roku na rok zmniejszają swoją powierzchnię. Z każdym nawet miesiącem woda wdziera się coraz dalej na wyspy i atole. Jest to spowodowane zmianami klimatycznymi – wzrostem temperatury, topnieniem lodowców i podnoszeniem się poziomu wód. Naukowcy biją na alarm, że jeśli nic się nie zmieni, Wyspy Marshalla mogą przestać istnieć w całości lub w znacznej mierze do 2030 roku!
Loty, waluta, język, formalności
Na wyspy można dolecieć jedynie z Hawajów, Fidżi lub wysp Mikronezji. Aby dostać się do kraju, już na miejscu należy okazać bilet powrotny oraz udowodnić, że posiada się fundusze, które wystarczą, by utrzymać się na wyspach przez cały pobyt. Ponadto konieczne jest posiadanie aktualnej wizy – wizę turystyczną można odebrać na lotnisku. Należy także uiścić opłatę wjazdową w wysokości 15 dolarów.
Walutą na Wyspach Marshalla jest dolar amerykański. Język urzędowy to angielski i marszalski. Polska nie utrzymuje z Wyspami Marshalla stosunków dyplomatycznych, dlatego w kraju nie ma polskiej ambasady.
Co warto zobaczyć i kiedy polecieć na Wyspy Marshalla?
Najlepszą porą na wizytę na wyspach są miesiące od listopada do maja. Wtedy bowiem panuje tam pora sucha. W pozostałych miesiącach często występują ulewne deszcze. Z jednej strony stwarza to okazję do wykonania ciekawych fotografii, z drugiej zaś podróżowanie po samych wyspach i między nimi jest utrudnione. Komfort przebywania na wyspach jest wtedy zdecydowanie niższy.
Na wyspach pełno jest pięknych miejsc. Lazurowy kolor wody łączy się tu z błękitem nieba, złotymi piaskami i ciemną, głęboką zielenią roślinności.
Ponadto na wyspach znajduje się wiele pozostałości po II wojnie światowej oraz po próbach atomowych w ramach operacji Crossroads, przeprowadzonej przez Stany Zjednoczone. Miłośnicy nurkowania mogą podziwiać wraki zatopionych okrętów w okolicach atoli Bikini i Eniwetok, a pasjonaci historii znajdą np. rozległe systemy bunkrów czy wraki wojskowych samolotów.