Programy graficzne dla początkujących

Programy graficzne dla amatorów (i nie tylko) – jak w łatwy sposób samodzielnie tworzyć grafiki i edytować zdjęcia?

Chcesz zacząć edytować zdjęcia lub tworzyć własne grafiki – mniej lub bardziej złożone? A może znasz już jakieś programy graficzne, ale szukasz nowych możliwości? Sprawdź, jakie narzędzia mogą przydać Ci się na początku Twojej drogi.

Canva – nowoczesne, łatwe i wszechstronne narzędzie

Canva jest obecnie jednym z najpopularniejszych programów graficznych zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Oferuje mnóstwo funkcji, a do tego w podstawowej wersji jest darmowy. Przy pomocy Canvy możesz edytować zdjęcia, tworzyć prezentacje, projektować plakaty, ulotki, infografiki i pocztówki, tworzyć posty i relacje na Instagram, projektować grafiki na Facebooka czy nawet CV. W dodatku możesz korzystać z mnóstwa szablonów, dostępnych grafik, fontów, ikon czy zdjęć. Możesz wgrywać własne projekty lub tworzyć je od podstaw w Canvie.

Obsługa tego programu jest naprawdę łatwa oraz intuicyjna. Dzięki temu nawet amatorzy mogą stworzyć profesjonalne grafiki. W dodatku możesz korzystać także z Canva Design School, czyli zbioru artykułów i tutorliali, dzięki którym możesz osiągnąć lepsze efekty i podnieść swoje umiejętności graficzne.

Canva jest dostępna online, ale możesz korzystać z programu także w mobilnej aplikacji.

GIMP – ulubieniec od lat

To jeden z najbardziej znanych i najbardziej wydajnych darmowych programów do projektowania oraz edycji obrazów. Od lat cieszy się popularnością wśród tysięcy użytkowników na całym świecie. GIMP pomoże Ci, gdy będziesz chciał np.:

  • wykadrować zdjęcie,
  • zmienić parametry czy rozmiar fotografii,
  • stworzyć własną grafikę,
  • posługiwać się plikami w formacie PDF i pokazać podgląd wydruku z marginesami lub bez nich.

Interfejs tego narzędzia jest w miarę czytelny – na środku ekranu widzisz obszar roboczy, a po bokach okna z narzędziami. Wszystkie narzędzia możesz spersonalizować. Masz także możliwość rozszerzenia programu o nowe funkcje, dzięki wtyczkom i skryptom. Wszystko znajdziesz za darmo w Internecie.

Adobe Lightroom – program stworzony dla fotografów

Lightroom to jedno narzędzi spod szyldu Adobe. Służy do obróbki graficznej fotografii. To oparta na chmurze usługa, która oferuje mnóstwo funkcji do tworzenia, obróbki, przechowywania i porządkowania, a także udostępniania zdjęć. Z programu możesz korzystać w telefonie, tablecie czy na komputerze i zawsze mieć dostęp do swoich aktualnych projektów. Przestrzeń dyskowa w chmurze, do której masz dostępność, ma pojemności 20 GB, 1 TB lub nawet większą – w zależności od wybranego planu. Możesz też nawiązywać kontakty z innymi fotografami, dzięki społeczności programu Lightroom.

VECTR – edytor grafiki wektorowej

Vectr to ciekawe narzędzie do edycji grafiki wektorowej. Dzięki niemu możesz dowolnie skalować i edytować kształty grafik. Możesz edytować własne pliki wektorowe lub tworzyć zupełnie nowe, całkowicie od zera. Masz możliwość edycji warstw i tworzenia stron, dzięki czemu składanie plakatów, ulotek czy innych publikacji będzie łatwiejsze.

W programie Vectr znajdziesz wiele różnych funkcji – więcej niż np. w Canvie, ale jednocześnie nie będziesz mieć dostępu do niektórych funkjocnalności, które są dostępne w profesjonalnych programach, takich jak Adobe Photoshop czy Adobe Indesign, czy Inkscape.

Inne narzędzia, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz wymienionych narzędzi jest jeszcze kilka, które mogą Cię zainteresować. Oto przykłady:

Pixlr – świetnie wyposażony i zaawansowany program graficzny. Umożliwia szczegółową edycję zdjęć i grafik. Jest to narzędzie zaawansowane i bardzo dobrze wyposażone. Możesz dowolnie edytować zdjęcia online i korzystać z mnóstwa funkcji, które przypominają te dostępne w np. w Photoshopie.

Snappa – edytor podobny do Canvy, który koncentruje się jednak przede wszystkim na grafikach do mediów społecznościowych oraz reklam internetowych.

Ilustrator – przeznaczony jest do grafiki wektorowej. To podstawowe narzędzie do rysowania i tworzenia nowych kształtów z zachowaniem wysokiej jakości.

InDesign – narzędzie do składu tekstu, DTP oraz w pewnym stopniu także do przygotowywania tekstu do druku. Nie służy do tworzenia ilustracji.

Fotor – program umożliwia łatwe przygotowywanie grafik np. na media społecznościowe, według gotowych szablonów. Możesz też samodzielnie kreować różnego rodzaju grafiki czy obrabiać zdjęcia. Dużą zaletą programu jest nowoczesny oraz schludny interfejs, a także duża liczba przydatnych funkcji.

Przetestuj narzędzia, które najbardziej Cię zainteresowały i wybierz takie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Artykuł przygotowany we współpracy z Partnerem – https://www.dwo.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *