Jak fotografować smartfonem

Jak fotografować smartfonem?

Smartfony mamy przy sobie niemal zawsze i wszędzie. Dzięki temu możemy zrobić zdjęcie wtedy, gdy zobaczymy interesujący kadr, wyjątkowe miejsce lub niecodzienne zdarzenie. Nowoczesne aparaty robią zdjęcia coraz lepszej jakości i często nie ustępują w niczym aparatom fotograficznym. Chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Sprawdź to w poniższym wpisie.

Czysty obiektyw

Wszystkie dalsze rady mogą zdać się na nic, jeśli obiektyw aparatu będzie brudny, pomazany, zakurzony. Niestety w przypadkach wielu smartfonów ubrudzenie obiektywu nie jest trudne – wystarczy kilka razy dotknąć go palcem i gotowe.

Jeśli robisz zdjęcia swoim telefonem, a fotografie wychodzą zamazane, zamglone i nieostre, to być może rozwiązanie jest bliżej, niż Ci się wydaje. Po prostu przetrzyj obiektyw chusteczką, brzegiem bawełnianej koszulki czy szmatką i sprawdź, czy to pomogło.

Wykorzystaj rozsądnie światło

Zdjęcia robione smartfonem w naturalnym świetle zwykle są znacznie lepsze niż te wykonane po zmroku. Są ostrzejsze, widać na nich więcej detali i są po prostu ciekawsze. Dlatego staraj się fotografować za dnia lub po południu. Pamiętaj jednak, że ostre, dzienne światło nie zawsze działa na korzyść. Jeśli słońce świeci zbyt ostro, a Ty chcesz zrobić zdjęcia np. na plaży, fotografie mogą wyjść prześwietlone i pozbawione głębi.

Najciekawsze zdjęcia zwykle możesz zrobić po południu – wtedy, gdy słońce jest niżej i zbliża się do zachodu. Tak zwane golden hours to czas, kiedy światło jest miękkie, ciepłe, równe i dyskretne. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Golden hours, czyli kiedy najlepiej robić zdjęcia?

Jeśli nie światło dzienne, to co? Dyfuzor światła

Oczywiście zdjęcie smartfonem możesz wykonać także w miejscu, które jest niedostatecznie doświetlone. To, że dzienne światło działa na korzyść fotografii, nie oznacza, że w sztucznym oświetleniu czy po zmroku zdjęcie się nie uda.

Aparaty w smartfonach często same automatycznie dobierają parametry do ilości światła, jakie jest w danym miejscu. Gdy światła jest za mało, włączają lampę błyskową. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że lampa często prześwietla zdjęcia, nadając im nienaturalne kolory i kontrast. Ten efekt możesz złagodzić w prosty sposób.

Aby zmiękczyć światło, które pochodzi z lampy błyskowej, „skonstruuj” dyfuzor. Będzie Ci do tego potrzebny kawałek białej kartki, chusteczki czy foliowej torebki. Wystarczy, że wybranym materiałem przysłonisz lampę błyskową i już możesz cieszyć się naturalnym światłem.

Kompozycja fotografii

Przyjęło się, że dobra fotografia to taka, na której wszystkie elementy są odpowiednio skomponowane. Aby zrobić takie zdjęcie, możesz wykorzystać zasadę trójpodziału.

Trójpodział polega na tym, że kadr dzieli się przy pomocy 4 linii na 9 równych części. W wielu smartfonach możesz ustawić tę siatkę w taki sposób, by podczas robienia zdjęć była zawsze widoczna na wyświetlaczu. Miejsca przecięcia się tych linii to tzw. mocne punkty. I to właśnie w tych miejscach powinny znajdować się najważniejsze elementy fotografii.

Więcej na temat kompozycji przeczytasz tu: Czym jest ekspozycja fotografii?.

Staraj się nie ruszać – trzymaj aparat stabilnie

Podczas robienia zdjęć smartfonem trzymaj aparat stabilnie i staraj się nie poruszać. Chwyć telefon w obie dłonie lub ustaw go na statywie. Dzięki temu zdjęcia będą wyraźne i nierozmazane. Poza tym rób zdjęcia, trzymając aparat w poziomie. To pozwoli Ci zagospodarować cały kadr.

Staraj się nie korzystać z zoomu automatycznego

Cyfrowy zoom w smartfonowych aparatach nie działa na korzyść fotografii. Obraz staje się bardziej rozciągnięty i traci na ostrości. Spada jego jakość – zdjęcie jest niewyraźne i rozmyte. Zdecydowanie lepiej podejść bliżej do fotografowanego obiektu.

Ustaw rozdzielczość zdjęć na jak największą

Duża rozdzielczość zdjęć równa się większej liczbie pikseli, większemu rozmiarowi zdjęć, lepszej jakości i możliwości druku nawet w dużym formacie.

Pamiętajmy, że zdjęcia na ekranie smartfona mogą inaczej prezentować się niż na papierze. Dlatego, kiedy chcemy zamówić wywoływanie zdjęć online w jednym z internetowych fotolabów, warto stosować się do powyższych porad. Dzięki temu mamy szansę, że zamówione fotografie będą się doskonale prezentowały i staną się ozdobą naszej kolekcji zdjęć.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat sztuki fotografowania, śledź na bieżąco nasz blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *