książki o fotografii

Przegląd literatury dla fotografów. Co warto czytać?

Co jest niezbędne do tego, by robić wyjątkowe zdjęcia? Aparat w wysokiej półki? Najlepszej jakości obiektyw? Idealne światło? Piękni modele? Nie. Najważniejszy jest… fotograf, jego umiejętności i wiedza teoretyczna. Skąd ją czerpać? Oczywiście z literatury fachowej! Sprawdź, po jakie książki o fotografii warto sięgnąć, aby poszerzyć swoją wiedzę.

Andrzej Mroczek Książka o fotografowaniu, wyd. Elew

Andrzej Mroczek to prawdziwa legenda polskiej fotografii i uznany autor poradników z tej dziedziny (4 tytuły, których jest autorem, sprzedały się w nakładzie przekraczającym 90 tysięcy egzemplarzy!). Jego książki pojawiają się w niemal wszystkich zestawieniach lektur obowiązkowych dla fotografów. I nic dziwnego.

Książka o fotografowaniu w niezwykle przyjaznym i przystępnym języku serwuje wiedzę o robieniu zdjęć. Cenne porady znajdą w niej zarówno amatorzy, jak i doświadczeni fotografowie. 

Co ważne, lektura nie jest zbiorem suchych definicji i wypunktowanych porad. To książka porywająca czytelnika do prawdziwie magicznego świata fotografii. Z każdej strony bije pasja, którą skutecznie zaraża Andrzej Mroczek.

Oprócz porad dotyczących wyboru sprzętu, kompozycji fotografii, zasad fotografowania krajobrazów, wnętrz i ludzi, znajdziesz tutaj masę inspiracji i motywacji do robienia coraz lepszych zdjeć.

Bryan Peterson Kreatywna fotografia bez tajemnic, wyd. Galaktyka

Bryan Peterson jest dla światowej fotografii tym, kim Andrzej Mroczek jest na rodzimym podwórku – prawdziwym mistrzem w swojej dziedzinie. Mistrzem, od którego bez wątpienia warto się uczyć.

Kreatywnej fotografii bez tajemnic Peterson dzieli się swoją rozległą wiedzą w sposób prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika. Wszystkie – nawet najbardziej skomplikowane – zasady i definicje przedstawiane są w obrazowy, ciekawy sposób, dzięki czemu z łatwością można je zapamiętać.

Teoria, którą dzieli się Bryan Peterson, opatrzona jest fascynującymi anegdotami z jego pracy. Dzięki temu czytelnik ma możliwość „podejrzeć” sytuacje, z którymi mierzy się profesjonalny fotograf.

David duChemin Świat w obiektywie. W poszukiwaniu wizji (wydanie X rocznicowe), wyd. Helion

W przeciwieństwie do poprzednich dwóch lektur, w których sporo miejsca poświęca się teorii fotografii, David duChemin skupia się na tym, jak widzi świat. W jego książce znajdziesz przemyślenia na temat tego, jak myśleć o obrazie i efekcie ujęcia. Jak patrzeć, aby zobaczyć. Jak opowiedzieć historię przy pomocy zdjęcia. Jak znaleźć w sobie wrażliwość, która jest cechą najlepszych profesjonalistów.

Lekcją, którą duChemin przekazuje w Świecie w obiektywie jest uważne obserwowanie świata i świadome uwiecznianie obrazów, których on dostarcza. 

Szukasz więcej inspiracji i porad? Zajrzyj do naszych archiwalnych wpisów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *